فهرست مطالب

در این مقاله قرار است به بیان کاربرد سیستم های تهویه صنعتی در مشاغل و صنایع مختلف و پارامتر های لازم برای طراحی متناسب با محل احداث بپردازیم. با ما همراه باشید.

انواع سیستم های تهویه صنعتی

طراحی سیستم های تهویه اماکن صنعتی که از نظر متراژ بزرگ و گسترده می باشند؛ بر اساس نیاز و کاربری محل به سه نوع تقسیم می‌شود:

1- سیستم تهویه موضعی

مناسب فضاهای کم جمعیت بوده و در اتاق های کوچک نصب می‌شود.

2- سیستم تهویه مرکزی

برای اتاق های بزرگ، کارگاه ها و انبارهای بزرگ با کاربری خاص استفاده می‌شود. این سیستم دارای یک مرکز کنترل کیفیت هوا است. سیستم های مرکزی می‌توانند با سیستم کنترل هوشمند یا بدون آن و به صورت دستی، امکان کنترل و در صورت نیاز تغییر پارامترهای مختلف هوا را برای هر اتاق یا قسمت های مختلف محل کار فراهم کنند. 

سیستم های مرکزی که امکان کنترل پارامترهای هوا برای هر اتاق را فراهم می‌کنند، اصطلاحاً سیستم های VAV نامیده می‌شوند که با توجه به انعطافی که به سیستم تهویه صنعتی می‌دهند، تولید کننده جریان هوا متغیر هستند.

3- سیستم تهویه اضطراری

این سیستم همان‌طور که از نام آن برداشت می‌شود، فقط برای خارج کردن هوا، از بین بردن دود و تخلیه گاز های خطرناک تولید شده در محل استفاده می‌شود. معمولاً تهویه اضطراری با توجه به کارکرد مهم و حیاتی خود، در صورت لزوم به‌طور خودکار فعال می‌شود.

پارامتر های اصلی در طراحی سیستم تهویه صنعتی

  • اندازه اتاق و موقعیت جغرافیایی آن
  • زمینه فعالیت
  • نوع آلاینده های تولید شده
  • تعداد کارکنان
  • مدت زمان ماندن کارمندان در محل کار
  • موقعیت جغرافیایی کارگاه
پارامتر های مورد نیاز در طراحی سیستم های تهویه

ماژول های اصلی سیستم مورد استفاده

سیستم تهویه صنعتی دارای یک طراحی یکپارچه است. در دسترس بودن ماژول ها بستگی به نوع سیستم تهویه و کارایی آن دارد که در هر مورد خاص با موارد دیگر متفاوت است. در این بخش با قسمت های اصلی یک سیستم تهویه صنعتی آشنا می‌شویم:

1- فیلتر های تصفیه هوا

تقریباً هر سیستم تهویه مجهز به فیلتر جذب گرد و غبار است. از طریق این فیلتر هوای بیرون محیط قبل از ورود به آن به صورت نسبی تصفیه شده و یا هوای داخل محیط پس از مدتی حضور در محل، مجدد از آن عبور می‌کند تا دوباره قابل استفاده شود. فیلتر های جذب ضد باکتری بوده و قابل تعویض هستند.

2- گرما ساز

در سیستم های تهویه ای که مورد استفاده برای گرم کردن هوای محیط در فصل سرما هستند استفاده می‌شود.

3- سرما ساز

برای ساختمان های بزرگ صنعتی استفاده می‌شود و در آن از مبدل های حرارتی آب یا گاز فرون به عنوان خنک کننده هوا استفاده می‌شود.

4- رطوبت ساز

پس از خنک شدن، هوای مرطوب به میزان قابل ‌توجهی از محیط تخلیه می‌شود. برای حفظ مقدار مطلوب رطوبت با استفاده از محفظه آبیاری در سیستم یا از طریق رطوبت بخار هوا را مرطوب می‌سازد.

5- فن

برای به حرکت درآوردن هوا از طریق مجاری مشخص شده در کارگاه یا سایر محل ها.

6- صداگیر ها

برای کاهش سر و صدای ناشی از سیستم می‌توان صدا خفه کن یا میراگر صدا روی سیستم تهویه نصب کرد.

ساخت سیستم های تهویه

مراحل نصب و راه اندازی

نصب سیستم تهویه در هنگام ساخت ساختمان رخ می‌دهد. البته نصب سیستم تهویه جدید در ساختمان های قدیمی نیز امکان پذیر است اما قطعاً این کار یک فرایند پر زحمت است. این مراحل به طور تیتر وار عبارت است از:

  • جاگذاری خطوط لوله و شبکه های انتقال هوا
  • نصب شیرها و واحد های تنظیم کننده فشار
  • نصب واحدهای سیستم شامل: فن، سرما ساز، فیلتر و سایر موارد؛

موارد استفاده از تهویه های صنعتی

موارد مورد استفاده از سیستم تهویه صنعتی می‌توانند کارگاه های کوچک، انبار های اقلام مختلف، اماکن اداری و فنی، کارگاه های صنعتی یا آزمایشگاه ها باشند. در هر حالت، تمامی این ساختمان‌ها متناسب با کاربری خود نیاز به سیستم تهویه دارند.

طراحی سیستم تهویه در مرحله‌ی ایجاد پروژه ساخت و ساز کل ساختمان و قبل از بنا شدن آن طبق پارامتر های تعریف شده در صورت پروژه، انجام می‌گیرد. حتی در مرحله طراحی پروژه، کارکرد محلی که قرار است سیستم تهویه در آن نصب شود و کارهایی که باید توسط آن انجام شود، مشخص می‌گردد.

 سیستم تهویه انبارها ( انبار میوه، مواد غذایی و دارویی )

انبارها در بیشتر موارد، جزو اتاق‌ هایی هستند مه مجهز به سیستم تهویه طبیعی است. بدیهی است کم ‌هزینه ‌ترین سیستم برای تهویه هوا، سیستمی است که تبادل هوا در آن به‌صورت طبیعی و تنها از طریق چند پنجره اتفاق می‌افتد

اما در انبار های بزرگ با کاربری های خاص که برای ذخیره سازی بسیاری از غذا ها، میوه ها، سبزی ها، دارو ها و … استفاده می‌شوند، تأمین درجه حرارت و میزان رطوبت به مقدار خاصی لازم است. 

در بعضی موارد دیگر مانند انبار هایی که به ذخیره باتری ها مشغول هستند، یک گاز منفجره و خطرناک آزاد می‌شود که باید مرتباً از اتاق خارج شود؛ بنابراین لازم است که این‌گونه انبار ها مجهز به سیستم های تخلیه و تهویه هوا باشند.

تهویه صنعتی در انبار های میوه و محصولات زراعی

اماکن اداری

این محل ها معمولاً شامل کارگاه های پیشرفته و اتاق هایی برای کارهای اداری و فنی هستند. همان‌طور که در این محل ها تجهیزات پیشرفته الکترونیکی برای عملکرد صحیح، نیاز به حفظ یک میکرو کلید خاص دارند، برای تهویه هوا و تأمین محیط مطلوب الزاماتی در مورد سیستم تهویه هوا در محل های اداری و دفاتر اعمال می‌شود. 

در این موارد، اکثراً از سیستم استاندارد تأمین هوا با فیلتر های اصلی تصفیه هوا و در موارد حساس تر سیستم تخلیه هوا نیز استفاده می‌شود.

تهویه صنعتی آزمایشگاه ها

نیاز به تهویه هوا در آزمایشگاه های کوچک که فعالیت شیمیایی خطرناکی در آن‌ها رخ نمی‌دهد، مشابه ساختمان های اداری و فنی است؛ اما استثناء آزمایشگاه هایی با تأسیسات پزشکی و تحقیقاتی که هنگام فعالیت تولید گازهای مضر می‌کنند باید در نظر گرفته شود. 

در این موارد، فیلتر های مخصوص و امکان کنترل بیشتر و حساس تر دما، جریان هوا و درصد رطوبت، مورد نیاز است. برای از بین بردن گازهای مضر و باکتری ها باید از هودهای موضعی بخار استفاده شود که برای جبران مقدار هوای خارج‌شده، هود ها باید به سیستم تهویه عمومی متصل شوند.

 

تهویه صنعتی در آزمایشگاه ها

کارگاه ها و فروشگاه های صنعتی

تهویه هایی که برای کارگاه های مختلف، قسمت های آموزشی یا آزمایشگاه های کوچک استفاده می‌شود، معمولاً از نظر اندازه کوچک هستند و با حداقل تعداد افراد می‌توان آن‌ها را نصب کرد. نصب تعداد کافی و نوع مناسب سیستم تهویه ای که متناسب با کاربری باشد، ضروری است. 

اگر کار کارگاه های صنعتی با آزاد کردن مقدار زیادی گازهای مضر، گرد و غبار یا سایر ناخالصی های مکانیکی کوچک همراه باشد، باید سیستم تخلیه هوای قوی تر و فیلتر های تصفیه اضافی نصب شود.

در فروشگاه های صنعتی به ‌عنوان یک قاعده کلی، از سیستم تهویه مرکزی استفاده می‌شود که قسمت های اصلی آن در پشت بام یا و در یک اتاق مخصوص قرار دارند و هوا از طریق یک شبکه مجرای گسترده وارد بخش های مختلف فروشگاه می‌شود. البته باید بدانید که سیستم های تهویه مطبوع فقط در جایی نصب می‌شوند که از نظر اقتصادی به‌صرفه بوده و توجیه مالی داشته باشد.

در کارگاه های صنعتی امکان با توجه به نوع و مقدار آلاینده هایی که تولید می‌شود، امکان در نظر گرفتن کانال های عرضه هوای تازه و تخلیه آلاینده ها از هر قسمت محل کار وجود دارد. سیستم تهویه صنعتی اجازه نمی‌دهد گازهای خطرناک، گرد و غبار و … که در حین کار تشکیل می‌شوند، در تمام اتاق ها و قسمت های مختلف کارگاه پخش شود.

پترویار محلی مناسب برای معرفی کسب و کارها 

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

محبوب‌ترین پست‌ها

در این مقاله قرار است به بیان کاربرد سیستم های تهویه صنعتی در مشاغل و صنایع مختلف و پارامتر های لازم برای طراحی متناسب…
کشتارگاه های دام و طیور مثل هر محیط صنعتی دیگر، محل تولید و وارد کردن مقادیر بسیار زیادی از فاضلاب می باشند. تفاوتی که…
فن سانتریفیوژ یکی از دستگاه های تهویه است که در بسیاری از صنایع و مشاغل مورد استفاده قرار می گیرد. در این مقاله سعی…
تصفیه فاضلاب خانگی هنوز در کشور ما جا نیوفتاده است ولی در بسیاری از کشورهای جهان از این روش برای کمتر کردن بار فاضلاب…