فهرست مطالب

فن سانتریفیوژ یکی از دستگاه های تهویه است که در بسیاری از صنایع و مشاغل مورد استفاده قرار می گیرد. در این مقاله سعی کرده ایم توضیح مختصری در ارتباط با این دستگاه تهویه صنعتی ارائه دهیم.

برای انتخاب فن سانتریفیوژ باید اطلاعاتی در مورد مشخصات فنی داشت که سعی می کنیم به آن بپردازیم.


فن سانتریفیوژ از چه قطعاتی تشکیل شده است؟

فن سانتریفیوژ از یک پروانه در محفظه ای که دارای یک کانتور مارپیچ شکل است، تشکیل شده است. هوا از محیط به‌صورت محوری وارد پروانه می‌شود و در ناحیه بیرونی پروانه تخلیه می‌شود.

جریان هوا در امتداد جهت گریز از مرکز (یا اصطلاحاً شعاعی) به صورت دایره ای حرکت می‌کند. گاهی اوقات فن های سانتریفیوژ نوعی فن جریان هوای شعاعی نامیده می‌شوند. فن هایی از نوع سانتریفیوژی، قادر به ایجاد فشار های نسبتاً بالایی در مقایسه با فن های جریان محوری هستند.

سؤالی که برای اکثر مردم عادی پیش می آید این است که «فن های سانتریفیوژ یا فن گریز از مرکز برای چه مواردی استفاده می‌شوند؟» بهترین استفاده این فن ها برای بیرون راندن دود و سایر ذرات معلق از محل، به ویژه از کارخانه ها و صنایع است.

این فن ها مجهز به تیغه هایی هستند که به کمک نیروی گریز از مرکز حرکت کرده و هوا را خارج می‌کنند.

انتخاب فن گریز از مرکز در صنعت کجاست؟

فن های سانتریفیوژی در صنایع گرمایشی و تهویه مورد استفاده قرار می‌گیرند و معمولاً بیش از یک درگاه خروجی را تأمین می‌کنند. یک واحد مرکزی در اینگونه صنایع از طریق درگاه های مختلف، هوای مطبوع را به محوطه های مختلف می­ فرستد.

اگر تا به ‌حال ماشین خود را به یک کارواش خودکار برده باشید، حتماً دیده‌اید که در انتها از یک قطعه خاص برای کمک به خشک کردن ماشین مرطوب استفاده شده است. در آن لحظه، شما در حال تجربه یک کاربرد روزمره از یک فن سانتریفیوژی بوده ­اید.

فن های گریز از مرکز یا اصطلاحاً سانتریفیوژی به ‌وسیله‌ ی تیغه های خود، هوا را به‌صورت دایره ای به حرکت در می‌آورند و توسط نیرو های گریز از مرکز، سرعت جریان هوا را به‌صورت شعاعی تنظیم کرده و آن را خارج می‌کنند. این فن ها جریان هوای قوی تر و با ثبات تری نسبت به فن­ های محوری فراهم می‌کنند.

دمنده ها یا فن های سانتریفیوژ از جمله کار آمدترین و مفید ترین قطعات سیستم تجهیزات جابجایی هوا هستند. محفظه حرکت هوا در فن سانتریفیوژ، جا به­ جایی را تسریع می کند و جهت حرکت جریان هوا را قبل از ترک محفظه، دو بار به‌اندازه‌ی 90 درجه تغییر می‌دهد.

دمنده های گریز از مرکز آرام و قابل اعتماد هستند و برای کار در محیط ها و برنامه های متنوع ساخته شده اند. در این بخش، برخی از تعاریف و دستور العمل های اساسی برای انتخاب یک دمنده سانتریفیوژ مناسب با نیاز سیستم شما بیان شده است.

انواع بلوئر های صنعتی

انواع فن های گریز از مرکز (فن سانتریفیوژ)

فن های گریز از مرکز به چهار گروه فن اصلی تقسیم می­شوند که هر کدام هدف خاص خود را دارند:

1- شعاعی (Radial): این نوع فن ها، فن های فشار قوی با جریان هوای متوسط ​​هستند. فن های سانتریفیوژی شعاعی، برای کاربرد های صنعتی در جایی که گرد و غبار وجود دارد یا در محیط هایی که گاز یا رطوبت در هوا وجود دارد، بهترین گزینه هستند.

2- انحنا رو به جلو (Forward Curve): این فن ها، فن هایی با فشار متوسط و جریان هوا زیاد هستند که می‌­توانند در هر دو هوای پاک و هوای نیازمند به تهویه و تخلیه کاربرد داشته باشند.

3- انحنا رو به عقب (Backward Curve): این دسته از فن های سانتریفیوژ، فن های با فشار قوی، جریان هوا زیاد و راندمان بالا هستند. البته اگر جریان هوا را بیش از مقدار مناسب آن بخواهید، طبیعتاً باید راندمان و قدرت کمتری را از فن خود انتظار داشته باشید.

4- ایرفویل (Airfoil): این نوع فن سانتریفیوژ، فن هایی با بالاترین راندمان هستند که بهترین عملکرد را در جا به ­جایی هوای پاک دارند.

همان‌طور که مشاهده کردید، این فن ها بر اساس راندمانشان و فشار هوایی که در اختیار مصرف کننده می‌­گذارند، طبقه بندی می شوند و نیازهای مختلفی از جنس تهویه هوا در صنایع گوناگون را بر طرف می­کنند.

گونه ­ی خاصی از این فن های گریز از مرکز نیز وجود دارند که اصطلاحاً فن سانتریفیوژ داخلی نام دارند و برای کاربردهای صنعتی طراحی شده‌اند که در آن حجم زیادی از هوای تمیز در فشار های کم تا متوسط ​​مورد تهویه قرار می­گیرد.

فن های سانتریفیوژ داخلی، همان عملکرد فن سانتریفیوژ عادی را همراه با مزیت هایی نظیر صرفه جویی در فضا ارائه می­دهند. این فن ها با استفاده از طرح های مختلفی، انعطاف پذیری لازم را برای برآورده کردن عملکرد صحیح و رعایت الزامات کاری همراه با کارایی بسیار بالا ارائه می‌دهند.

پترویار، توسعه دهنده ی خرید و فروش محصولات صنعتی

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

محبوب‌ترین پست‌ها

در این مقاله قرار است به بیان کاربرد سیستم های تهویه صنعتی در مشاغل و صنایع مختلف و پارامتر های لازم برای طراحی متناسب…
کشتارگاه های دام و طیور مثل هر محیط صنعتی دیگر، محل تولید و وارد کردن مقادیر بسیار زیادی از فاضلاب می باشند. تفاوتی که…
فن سانتریفیوژ یکی از دستگاه های تهویه است که در بسیاری از صنایع و مشاغل مورد استفاده قرار می گیرد. در این مقاله سعی…
تصفیه فاضلاب خانگی هنوز در کشور ما جا نیوفتاده است ولی در بسیاری از کشورهای جهان از این روش برای کمتر کردن بار فاضلاب…