فهرست مطالب

تصفیه فاضلاب خانگی هنوز در کشور ما جا نیوفتاده است ولی در بسیاری از کشورهای جهان از این روش برای کمتر کردن بار فاضلاب ورودی به تصفیه خانه های بزرگ شهر استفاده می شود. همچنین روشی اقتصادی است که می توان به جای پرداختن بهای آب برای مصارف باغبانی در خانه، از آب تصفیه شده استفاده کرد. در این مقاله به بیان هرچه بهتر این موضوع می پردازیم.


فاضلاب خانگی چیست؟

فاضلاب از حمام، شستشوی لباس، آشپزخانه و … از طریق لوله ها به هاضم زیستی منتقل می‌شود. این مخزن یک سپتیک تانک پیشرفته به شکل مخروط است که در زیر سطح زمین قرار گرفته و به وسیله‌ی یک لوله قرمز که به سطح زمین می‌چسبد، گاز های محبوس در مخزن را رها می­کند.

عملکرد بیودایژستر یا همان هاضم زیستی، کمک به جدا کردن مواد زائد جامد موجود در آب (مانند مواد غذایی یا صابون باقی‌مانده)، جداسازی و قرار دادن لجن در قسمت پایینی و ایجاد یک لایه ی شناور روی سطح فاضلاب است. لجن و سایر مواد جامد باقی مانده در قسمت پایینی مخزن، معمولاً هر دو سال تخلیه می­‌شود تا سبب وارد شدن آسیب به مخزن نشود.

این هاضم زیستی همچنین در از بین بردن مواد جامد کمک می‌کند و میزان آلودگی پسماند را قبل از شروع تصفیه اصلی فاضلاب و یا قبل از ورود به آب شیرین، کاهش می‌دهد.

تصفیه فاضلاب در بیمارستان ها

مراحل تصفیه فاضلاب خانگی

فاضلاب با مجموعه ای دقیق از مراحل مختلف مربوط به تصفیه فاضلاب شامل هوادهی، رسوب‌زدایی و ضدعفونی کردن آب، و استفاده از نیروی جاذبه برای جدا کردن ذرات معلق فاضلاب با چگالی­ های متفاوت، تصفیه می‌شود.

هر سه مرحله به جای سه تانک مختلف، در یک مخزن واحد اتفاق می‌افتد. هوادهی مهم‌ترین عملیات است که یک محیط مناسب برای باکتری های طبیعی برای هضم و تجزیه ی مواد جامد موجود در آب ایجاد می‌کند.

به طور کلی دو اتاق در این فرایند استفاده می­شود: اولی جایی است که فاضلاب در آن جمع می‌شود و دیگری مخزن SBR است که در آن فاضلاب برای فرآیند بیولوژیکی آماده می­شود.

در اینجا، چرخه های کوتاه هوادهی و سکون به طور متناوب اتفاق می‌افتد و نتیجه­ ی آن تولید میلیون‌ها میکروارگانیسم است که آب را به طور کامل تصفیه می‌کنند. از آب بازیافت شده برای آبیاری باغ استفاده می‌شود.

برای یک خانواده ­ی شش‌ نفره اندازه کل این پکیج تصفیه فاضلاب خانگی با هر دو مخزن حدود ۳۶۰۰ لیتر است که در بسیاری از خانه‌ها بسیار کمتر از مخازن سپتیک است. برای بلوک های آپارتمانی با حداکثر شش خانواده (حدود ۳۵ نفر)، اندازه پکیج مورد نیاز حدود ۲۲۰۰۰ لیتر است.

یک پکیج تصفیه فاضلاب خانگی یک وسیله مدرن است که تمام پساب های تولید شده در یک‌ خانه را تصفیه می‌کند. فاضلاب شامل دو قسمت است: قسمتی موسوم به آب سیاه که از دستشویی­ ها وارد فاضلاب می ­شود و قسمت دیگر آب خاکستری نام دارد که از سینک های آشپزخانه، حوضچه های دستی، لباس شستن، انواع مختلف ماشین های شستشو، شستشوی ظرف، دوش و حمام ها وارد فاضلاب می‌شود.

۱- جمع آوری پساب

مرحله اول در تصفیه خانه فاضلاب خانگی، مخزن اولیه یا محل جمع آوری پسماند است. در این محفظه مواد جامدی که غیر قابل تصفیه هستند یا به آرامی تجزیه می شوند مانند قطعات بزرگ، لوازم بهداشتی شخصی، روغن ها، چربی ها و غیره جداسازی می شوند.

این محفظه یا اکسیژن ندارد یا اکسیژن محلول کمی دارد و در اصل نوعی فیلتر پایه است. پساب این محفظه از فیلتر تعبیه شده عبور می­کند و وارد محفظه پیش تصفیه می‌شود؛ جایی که باکتری های بی هوازی (باکتری هایی که برای زندگی به اکسیژن احتیاج ندارند) از آلاینده های موجود در آب به عنوان منبع غذایی استفاده می‌کند و شروع به تجزیه آنها می­کند.

سپتیک تانک

۲- هوادهی

مرحله دوم محفظه هوادهی است، جایی که هوا از طریق حباب های ریز که در انتهای محفظه قرار دارند، درون مایع پخش می‌شود. با افزایش حباب های کوچک، اکسیژن به صورت گاز به داخل آب نفوذ می کند و اکسیژن محلول می شود؛ دقیقاً همان شکلی از اکسیژن که باکتری های هوازی (باکتری هایی که برای زندگی به اکسیژن نیاز دارند) می توانند به آن دسترسی پیدا کنند.

این باکتری بسیار سریع تر از باکتری بی هوازی کار می‌کند و می‌تواند تعداد خود را خیلی سریع دو برابر کند؛ البته وقتی که یک منبع غذایی (مواد موجود در آب آلوده)، اکسیژن و زمان فراوانی در دسترس داشته باشد.

اما جالب است بدانید فقط بعضی از آن ها غذای اصلی شان –که در اینجا مواد مضر محلول در فاضلاب هستند- را می خورند و برخی دیگر، سایر باکتری ها را می خورند.

البته این فرایند، جزئی از شرایط سازگاری با محیط این باکتری ­هاست؛ همانطور که در طبیعت در نظر گرفته شده است. نتیجه­ ی این فرایند ها، زیست توده ای شامل میلیارد ها موجود طبیعی است که پسماند ما را برایمان تصفیه می­کنند.

۳- شفاف سازی

مرحله سوم مرحله شفاف سازی یا از بین بردن کدری آب است. در حال حاضر آب از نظر بیولوژیکی از مواد آلوده ی سبک تر تمیز شده است و حال نوبت پاک سازی آب از باکتری­ ها و مواد سنگین باقی مانده است.

زیست توده‌ی مرحله ­ی قبل، ته ­نشین می­شود و آبی که در بالا قرار گرفته است، از طریق عبور از صافی ­های مخصوص این مرحله، وارد حوضچه­ های زلال ­سازی می­شود و از طریق لوله ضدعفونی کننده فرابنفش یا از طریق دستگاه پخش قرص کلر درون محفظه ضدعفونی و زلال می­شود.

پمپ آبیاری به طور خودکار آب فعلی پاک شده را به محیطی منتقل می کند که می‌تواند بدون هیچ گونه تهدیدی برای شما، خانواده ­تان، همسایگانتان یا محیط‌ زیست برای آبیاری در باغ شما مورد استفاده‌ ی مجدد قرار گیرد.

 

پترویار ، توسعه دهنده ی فروش و خرید محصولات صنعتی

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

محبوب‌ترین پست‌ها

سپتیک تانک پلی اتیلن وسیله ای برای تصفیه ی فاضلاب برای مصارف خانگی و کوچک می باشد که در این مقاله در رابطه با…
چربی گیر ها انواع و جنس های مختلفی دارند که بنابر بودجه و تشخیص می توان یکی از آن ها را برای رستوران و…
چربی گیر پلی اتیلن یکی از جنس های چربی گیر ها است که در این مقاله به طور خلاصه در رابطه با آن صحبت…