فهرست مطالب

تصفیه فاضلاب خانگی هنوز در کشور ما جا نیوفتاده است ولی در بسیاری از کشورهای جهان از این روش برای کمتر کردن بار فاضلاب ورودی به تصفیه خانه های بزرگ شهر استفاده می شود. همچنین روشی اقتصادی است که می توان به جای پرداختن بهای آب برای مصارف باغبانی در خانه، از آب تصفیه شده استفاده کرد. در این مقاله به بیان هرچه بهتر این موضوع می پردازیم.

فاضلاب خانگی چیست؟

فاضلاب از حمام، شستشوی لباس، آشپزخانه و … از طریق لوله ها به هاضم زیستی منتقل می‌شود. این مخزن یک سپتیک تانک پیشرفته به شکل مخروط است که در زیر سطح زمین قرار گرفته و به وسیله‌ی یک لوله قرمز که به سطح زمین می‌چسبد، گاز های محبوس در مخزن را رها می­کند.

عملکرد بیودایژستر یا همان هاضم زیستی، کمک به جدا کردن مواد زائد جامد موجود در آب (مانند مواد غذایی یا صابون باقی‌مانده)، جداسازی و قرار دادن لجن در قسمت پایینی و ایجاد یک لایه ی شناور روی سطح فاضلاب است. لجن و سایر مواد جامد باقی مانده در قسمت پایینی مخزن، معمولاً هر دو سال تخلیه می­‌شود تا سبب وارد شدن آسیب به مخزن نشود.

این هاضم زیستی همچنین در از بین بردن مواد جامد کمک می‌کند و میزان آلودگی پسماند را قبل از شروع تصفیه اصلی فاضلاب و یا قبل از ورود به آب شیرین، کاهش می‌دهد.

تصفیه فاضلاب در بیمارستان ها

مراحل تصفیه فاضلاب خانگی

فاضلاب با مجموعه ای دقیق از مراحل مختلف مربوط به تصفیه فاضلاب شامل هوادهی، رسوب‌زدایی و ضدعفونی کردن آب، و استفاده از نیروی جاذبه برای جدا کردن ذرات معلق فاضلاب با چگالی­ های متفاوت، تصفیه می‌شود.

هر سه مرحله به جای سه تانک مختلف، در یک مخزن واحد اتفاق می‌افتد. هوادهی مهم‌ترین عملیات است که یک محیط مناسب برای باکتری های طبیعی برای هضم و تجزیه ی مواد جامد موجود در آب ایجاد می‌کند.

به طور کلی دو اتاق در این فرایند استفاده می­شود: اولی جایی است که فاضلاب در آن جمع می‌شود و دیگری مخزن SBR است که در آن فاضلاب برای فرآیند بیولوژیکی آماده می­شود.

در اینجا، چرخه های کوتاه هوادهی و سکون به طور متناوب اتفاق می‌افتد و نتیجه­ ی آن تولید میلیون‌ها میکروارگانیسم است که آب را به طور کامل تصفیه می‌کنند. از آب بازیافت شده برای آبیاری باغ استفاده می‌شود.

برای یک خانواده ­ی شش‌ نفره اندازه کل این پکیج تصفیه فاضلاب خانگی با هر دو مخزن حدود ۳۶۰۰ لیتر است که در بسیاری از خانه‌ها بسیار کمتر از مخازن سپتیک است. برای بلوک های آپارتمانی با حداکثر شش خانواده (حدود ۳۵ نفر)، اندازه پکیج مورد نیاز حدود ۲۲۰۰۰ لیتر است.

یک پکیج تصفیه فاضلاب خانگی یک وسیله مدرن است که تمام پساب های تولید شده در یک‌ خانه را تصفیه می‌کند. فاضلاب شامل دو قسمت است: قسمتی موسوم به آب سیاه که از دستشویی­ ها وارد فاضلاب می ­شود و قسمت دیگر آب خاکستری نام دارد که از سینک های آشپزخانه، حوضچه های دستی، لباس شستن، انواع مختلف ماشین های شستشو، شستشوی ظرف، دوش و حمام ها وارد فاضلاب می‌شود.

۱- جمع آوری پساب

مرحله اول در تصفیه خانه فاضلاب خانگی، مخزن اولیه یا محل جمع آوری پسماند است. در این محفظه مواد جامدی که غیر قابل تصفیه هستند یا به آرامی تجزیه می شوند مانند قطعات بزرگ، لوازم بهداشتی شخصی، روغن ها، چربی ها و غیره جداسازی می شوند.

این محفظه یا اکسیژن ندارد یا اکسیژن محلول کمی دارد و در اصل نوعی فیلتر پایه است. پساب این محفظه از فیلتر تعبیه شده عبور می­کند و وارد محفظه پیش تصفیه می‌شود؛ جایی که باکتری های بی هوازی (باکتری هایی که برای زندگی به اکسیژن احتیاج ندارند) از آلاینده های موجود در آب به عنوان منبع غذایی استفاده می‌کند و شروع به تجزیه آنها می­کند.

سپتیک تانک

۲- هوادهی

مرحله دوم محفظه هوادهی است، جایی که هوا از طریق حباب های ریز که در انتهای محفظه قرار دارند، درون مایع پخش می‌شود. با افزایش حباب های کوچک، اکسیژن به صورت گاز به داخل آب نفوذ می کند و اکسیژن محلول می شود؛ دقیقاً همان شکلی از اکسیژن که باکتری های هوازی (باکتری هایی که برای زندگی به اکسیژن نیاز دارند) می توانند به آن دسترسی پیدا کنند.

این باکتری بسیار سریع تر از باکتری بی هوازی کار می‌کند و می‌تواند تعداد خود را خیلی سریع دو برابر کند؛ البته وقتی که یک منبع غذایی (مواد موجود در آب آلوده)، اکسیژن و زمان فراوانی در دسترس داشته باشد.

اما جالب است بدانید فقط بعضی از آن ها غذای اصلی شان –که در اینجا مواد مضر محلول در فاضلاب هستند- را می خورند و برخی دیگر، سایر باکتری ها را می خورند.

البته این فرایند، جزئی از شرایط سازگاری با محیط این باکتری ­هاست؛ همانطور که در طبیعت در نظر گرفته شده است. نتیجه­ ی این فرایند ها، زیست توده ای شامل میلیارد ها موجود طبیعی است که پسماند ما را برایمان تصفیه می­کنند.

۳- شفاف سازی

مرحله سوم مرحله شفاف سازی یا از بین بردن کدری آب است. در حال حاضر آب از نظر بیولوژیکی از مواد آلوده ی سبک تر تمیز شده است و حال نوبت پاک سازی آب از باکتری­ ها و مواد سنگین باقی مانده است.

زیست توده‌ی مرحله ­ی قبل، ته ­نشین می­شود و آبی که در بالا قرار گرفته است، از طریق عبور از صافی ­های مخصوص این مرحله، وارد حوضچه­ های زلال ­سازی می­شود و از طریق لوله ضدعفونی کننده فرابنفش یا از طریق دستگاه پخش قرص کلر درون محفظه ضدعفونی و زلال می­شود.

پمپ آبیاری به طور خودکار آب فعلی پاک شده را به محیطی منتقل می کند که می‌تواند بدون هیچ گونه تهدیدی برای شما، خانواده ­تان، همسایگانتان یا محیط‌ زیست برای آبیاری در باغ شما مورد استفاده‌ ی مجدد قرار گیرد.

مزایای پکیج تصفیه فاضلاب خانگی

این پکیج ها دارای مزایای زیادی هستند که از این مزایا می توان به موارد زیر پی برد.

۱- کم هزینه بودن

اگر سیستم های فاضلاب به درستی نگهداری شوند، می توانند تا ۱۵ سال دوام بیاورند. این پکیج ها، ابزاری بسیار مقرون به صرفه برای تصفیه آب و فاضلاب و جلوگیری از حضور باکتری های ناخواسته در آن را ارائه می دهند. 

هرچند هزینه­‌ی اولیه ی خرید یک پکیج ممکن است زیاد باشد، اما این هزینه با صرفه جویی در مواردی همچون انتقال فاضلاب به محل های تصفیه و جریمه های اداره محیط زیست، در زمان بسیار کوتاهی جبران می­شود.

۲- حداقل انتشار بو

در مقایسه با سیستم های قبلی، سیستم های فاضلاب مدرن حداقل بو را نشر می دهند. موضوعی که باعث می­شود اغلب مردم از سرمایه گذاری برای خرید این پکیج ها منصرف شوند، این است که آن ها نمی­توانند بویی را این سیستم ها تولید می­کنند، تحمل کنند. در سیستم های مدرن، هنگامی که به درستی از آن ها مراقبت شود، بوی نامطبوع به عنوان یک مشکل مطرح نیست.

۳- کاهش چشمگیر در قبض آب

هزینه ی بالای آب در بسیاری از کشورهای جهان امروز یک واقعیت ناگوار است. در بعضی کشور ها که پکیج های تصفیه فاضلاب از کیفیت بسیار بالایی برخوردارند و حداقل ملزومات سازمان های بهداشتی محلی و بین المللی را برآورده می­کنند. 

اگر افراد سیستم مدرن تصفیه فاضلاب در ملک خود داشته باشند، می توانند با پمپاژ آب تمیز و تصفیه شده به سیستم و بازگرداندن آن به خطوط آب، که هزینه بسیار کمی نیز دارد، در هزینه های مربوط به این امر صرفه جویی کنند.

۴- عدم نیاز به تعمیر مستمر و نگهداری زیاد

سیستم های فاضلاب مدرن نیاز به تعمیر و نگهداری بسیار کمی دارند و بسیار بیشتر از مدل های قدیمی دوام می آورند. بسته به نوع استفاده، یک پکیج تصفیه فاضلاب به همراه سپتیک تانک، ممکن است هر ۲ سال یا حتی بیشتر، نیاز به لجن زدایی پیدا کند و بازرسی های مربوط به تعمیر و نگهداری و سرویس آن ها، فقط هر ۲ تا ۳ سال انجام می­شود.

۵- تجزیه سریعتر مواد جامد

اکثر سیستم های تصفیه فاضلاب مدرن، سیستم های هوازی هستند که توانایی تجزیه مواد جامد در زمانی بسیار سریعتر از سیستم های قدیمی تر را دارند. بنابراین احتمال مسدود شدن و گرفتگی اجزای مختلف پکیج و سپتیک تانک، بسیار کمتر از مدل های قدیمی خواهد بود. 

همچنین لجن زدایی در این پکیج ها، به دفعات کمتری از مدل های پیشین مورد نیاز است و مواد جامد کمتر آب های زیرزمینی را آلوده می کند.

۶- ضایعات کمتر

مخازن سپتیک امروزی به اندازه خطوط اصلی آب را هدر نمی دهند. فقط برای یکبار استفاده از توالت یا یک بار به کار گیری ماشین لباسشویی، هیچ فاضلابی تصفیه نمی شود. آب مورد استفاده مستقیماً به زمین بازگردانده می شود و به طور طبیعی از طریق عبور از بافت خاک فیلتر می شود.

۷- دوستدار محیط زیست

استفاده از آب تصفیه شده برای آبیاری فضای سبز، شست و شو های مجاز، تمیز کردن محیط و … مصرف آب را به میزان چشم گیری کاهش می­دهد. 

در حال حاضر مقدار زیادی آب شرب تمیز برای مصارفی که نیازی به استفاده از آب تمیز در آن ها وجود ندارد مانند: باغبانی محصولات غیر خوراکی، شست و شوی لباس و … استفاده می شود. 

با استفاده مجدد از فاضلاب خود، مصرف آب را کاهش داده و رد پای کربن (مجموعه کل گازهای گلخانه‌ای (GHG) خروجی ناشی از یک سازمان،‌یک رخداد،‌ یک محصول یا یک شخص) خود را کاهش می دهید.

۸- نصب ساده و آسان

نصب یک پکیج تصفیه فاضلاب خانگی بسیار ساده تر از استفاده در یک کارخانه تصفیه فاضلاب است و با سرعت بسیار بیشتری نیز کار می کند. فاضلاب تصفیه شده خروجی از پکیج تصفیه فاضلاب را می توان به طور قانونی در آب های سطحی رها کرد.

تصفیه فاضلاب در مجتمع های مسکونی

در صورت عدم دسترسی به شبکه فاضلاب عمومی، در توسعه های مسکونی و شهرک ها، در پروژه­های مختلف و طولانی و …، ممکن است نیاز به تصفیه فاضلاب در محل داشته باشید. 

در طول روزهای عادی هفته، فاضلاب ناشی از کاربردهای مسکونی از نظر میزان جریان بسیار متغیر است. حداکثر دبی جریان معمولاً صبح ها، اواخر بعد از ظهر ها و عصر ها، هنگامی که افراد از محل کار و مدرسه بر می­گردند، رخ می­دهد. 

موضوع مهم در طراحی یک سیستم تصفیه این است که پکیج طوری عمل کند که در دبی اوج جریان و دبی های حداقلی بهترین عملکرد را از خود نشان دهد.

غلظت آلاینده هایی مانند آمونیاک و COD در فاضلاب های مسکونی می تواند بسیار زیاد باشد. این امر اغلب ناشی از استفاده از مواد ضدعفونی کننده و محصولات تمیز کننده است و از آنجا که در بسیاری از خانه ها چربی گیر نصب نشده است، غلظت این آلاینده ها در پساب ساختمان افزایش می یابد.

در گذشته با توجه بی اثر بودن نیترات بر گیاهان و بافت خاک، توجه خاصی به محل دفن فاضلاب ها نمی­شد؛ اما در حال حاضر حضور نیترات در مناطق حساس به نیتروژن، به مسئله­‌ی اصلی در بسیاری از پروژه ها تبدیل شده است. برای این پروژه ها، باید به طور خاص تصفیه خانه های فاضلابی که توانایی حذف نیتروژن را دارند، طراحی شوند. سطح نیتروژن در پساب نهایی باید بسیار پایین باشد.

اندازه و سایز پکیج تصفیه

اندازه واحدهای مختلف پکیج بر اساس خروجی مورد انتظار از آن، توانایی پکیج در ترکیب اکسیژن با فاضلاب و زمان نگهداری آن طراحی می­شود. اکثر تولیدکنندگان، ظرفیت را بر اساس تعداد افراد یا تعداد اتاق های محل تعیین می­کنند. اگر در خانه ای از واحدهای دفع زباله استفاده شود، ظرفیت پکیج را ۵۰ درصد افزایش می­دهند.

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب خانگی

قیمت این پکیج ها به عوامل مختلفی بستگی دادرد. از جمله ی این موارد عبارتند از:

خرید پکیج تصفیه فاضلاب خانگی

برای خرید این پکیج ها نیاز است با مهندسین ما در تماس باشید. در اکثرموارد مردم از مقدار آلودگی فاضلاب خود اطلاعی ندارند و نیاز است که مهندسین این مقدار را اندازه گیری کنند.

پس می توانید با ما در ارتباط باشید.

پترویار ، توسعه دهنده ی فروش و خرید محصولات صنعتی

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

محبوب‌ترین پست‌ها

استفاده از روش تصفیه آب RO یا همان اسمز معکوس یکی از پرطرفدارترین دستگاه ها در حوزه ی تصفیه ی آب و فاضلاب می…
فیلتر شنی فایبرگلاس یکی از پرکاربرد ترین فیلتر ها هستند که در ادامه توضیحات مختصری درباره ی آن داده می شود. نحوه عملکرد فیلتر…
سختی گیر رزینی آب یکی از پر مصرف ترین وسایل در حوزه ی تصفیه آب می باشد که وجود آن در صورت سختی آب…