فهرست مطالب

بلوئر ها یا دمنده‌ ها تجهیزاتی هستند که امکان انتقال هوا در محیط را با فشار زیاد یا کم فراهم می‌کنند. بدیهی است که نمی توان از کاربرد بلوئر صنعتی در این دوران چشم پوشی کرد. در این مقاله در رابطه با انواع و کاربرد های بلوئر صنعتی اطلاعات جامعی آورده شده است.


بلوئر چیست؟

بلوئر یا دمنده یکی از تجهیزات لوله‌کشی است که پروانه را با نیرویی که از موتور دریافت می‌کند چرخانده و هوا را در محیط با فشار زیاد یا کم (بسته به درخواست) انتقال می‌دهد.

وظیفه‌ی پروانه ی موجود در بلوئر ها این است که در قسمت مکش، هوا را چرخانده و ایجاد خلأ می‌کند. سپس هوای به دام افتاده، به سمت خروجی رانده می‌شود. به‌ طور کلی از دمنده‌ها اغلب برای جابجایی هوا استفاده می‌شود.

دمنده‌ های صنعتی نوعی دمنده هستند که از طریق نیروی چرخش پروانه، جریان هوا را تولید می‌کنند. همچنین از دمنده‌ های صنعتی به‌ عنوان پروانه­‌ های هواساز، فن‌ ها و هواکش‌ ها استفاده می‌شود. با وجود این، توجه به این نکته مهم است که اگرچه دمنده و هواکش ­ها ( فن ها ) مشابه هستند اما کار یکسانی را انجام نمی ­دهند.

تقسیم بندی کلی بلوئر ها

از بین تمام محصولات دمنده صنعتی موجود در بازار، بیشترین کاربرد را سیستم‌های تهویه و تخلیه هوا دارند. اما این دو چه تفاوتی با هم دارند؟

فن‌ های تهویه هوا

این فن‌ ها برای سیستم‌های تهویه بسیار مهم هستند؛ زیرا هوا را از طریق سیستم‌های تهویه جابجا می‌کنند. به‌ طور معمول، کاربران این نوع فن­ ها برای جلوگیری از تجمع گازهای مضر و بو های ناخوشایندی که در طول فرایندهای کاری مختلف در محل کار تولید می­‌شود، این بلوئرها را نصب می‌کنند تا موجب گردش هوا در محیط شوند.

کاربری دیگر این نوع فن­ ها این است که می‌توانند خانه‌ ها و ادارات را متناسب با نیاز، گرم یا خنک کنند.

فن های تخلیه هوا

نوعی از فن‌ های تهویه هستند. این نوع از فن، گاز را از یک منطقه خارج می‌کند و آن را به محل دیگری می‌فرستد. به‌ طور معمول می­‌توان این فن­ ها را در مجرای سیستم تهویه یافت؛ جایی که این فن، جزئی از تجهیزات نهایی محسوب می­ شود و گازها و هوای نامطلوب را خارج می‌­کند.

فن سانتریفیوژ

انواع کاربرد های بلوئر در وسایل

کاربرد عمده ی بلوئر ها به تقسیم بندی آن‌ها بستگی دارد که این تقسیم بندی عبارست است از:

 • دمنده‌ های احیا کننده
 • دمنده های فوق‌العاده بزرگ
 • دمنده‌ های حمل مستقیم
 • دمنده‌های حمل کمربندی

که در ادامه به توضیح مختصری از این بلوئر ها می‌پردازیم.

1- دمنده­ های احیا کننده: از دمنده‌ های احیا کننده برای هوادهی وان­ های داغ، استخرهای آب گرم و حوضچه ­ها استفاده می‌شود.

2- دمنده‌های بسیار بزرگ: این دمنده ­ها می‌توانند تونل‌ های بادی برای تحقیقات و توسعه آیرودینامیکی ایجاد کنند یا برف را در دامنه‌های کوه­‌ها برای اسکی پخش کنند.

3- دمنده‌های حمل مستقیم (Direct Drive): این بلوئرها مستقیماً به یک موتور متصل می‌شوند. در این حالت فن به همراه موتور و میله­ ی رابط حرکت می‌کند. دمنده‌های حمل مستقیم، جریان هوای مداوم ایجاد می‌کنند و در خودروها بسیار متداول هستند.

4- دمنده‌های حمل کمربندی (Belt drive blowers): این گروه از بلوئرها به‌طور غیرمستقیم به یک موتور وصل می‌شوند. این بلوئرها به یک کمربند متصل شده و به‌وسیله‌ی آن به میله و موتور وصل می‌شوند. فن‌های محرک کمربند زمانی حرکت می‌کنند که شفت حرکت می‌کند.

دمنده های سانتریفیوژ

انواع بلوئر های صنعتی

صرف‌ نظر از تقسیم­ بندی مرتبط با عملکرد دمنده ها، دو نوع فن صنعتی وجود دارد؛ فن های گریز از مرکز (فن یا دمنده ی سانتریفیوژ) و فن های محوری.

دمنده­ های گریز از مرکز (فن سانتریفیوژ)

از فن سانتریفیوژی یا فن‌ گریز از مرکز معمولاً در ایجاد خلأ برای استفاده در محیط‌ های آزمایشگاهی استفاده می‌شود.

یک دمنده­ ی گریز از مرکز در مقایسه با دمنده محوری و در همان سطح RPM (دور بر دقیقه)، به لطف بازده اضافه‌ شده حاصل از نیروی گریز از مرکز، قادر به تولید جریان هوا تحت‌ فشار بسیار بیشتری است. در مواردی که از این نوع بلوئر استفاده می­ شود، این فشار زیاد و متراکم جریان هوا، بسیار عالی است.

دمنده‌های گریز از مرکز دارای زیر گروه‌ های بسیاری با کاربردهای مختلف هستند. این زیر گروه‌ ها شامل دمنده‌ های گاز اسیدی، بخار هوا، تخلیه کننده‌های صنعتی، خشک‌کن سطح گریز از مرکز، دمنده‌ های مکانیکی بخار برای به حرکت درآوردن چرخ‌ دنده‌ها، فن‌ های پیش‌ساخته (PE)، فن‌ های فشارقوی، پروانه‌های مخصوص تولید گازهای گلخانه‌ای و دمنده‌ های ثابت می باشد.

اجزای دمنده‌ های گریز از مرکز

دمنده‌ های گریز از مرکز از یک دیسک دوار، تیغه‌ ها و یک توپی تشکیل‌ شده‌اند. این قطعات باهم به‌عنوان چرخ فن شناخته می‌شوند. چرخ‌های فن با ایجاد عدم تعادل در فشار هوا، جریان هوا را تولید می‌کنند.

تیغه‌های سانتریفیوژی فن به‌صورت چرخشی -درست مانند حرکت چرخشی رو به‌ جلوی آسیاب آبی- می‌چرخند. پره‌های چرخ فن به‌ صورت جداگانه با زاویه 90 درجه در جای خود قرار می‌­گیرند و درحالی‌که درون محفظه‌ای به نام محفظه ی حلقوی می­چرخند، هوا را از داخل آن خارج می‌­کنند و باعث تنظیم فشار آن می‌شوند.

هوا پس از کاهش فشار، خودش را از طریق ناودانی خارج می‌کند. بعضی‌ اوقات، چرخ­ های فن به اجزای سازه‌ای یا آیرودینامیکی مجهز می‌­شوند تا کارایی‌شان بالاتر رود.

انواع بلوئر های صنعتی

دمنده‌ های محوری

این نوع از بلوئر ها برای گرم کردن یا سرمایش گسترده بسیار مفید هستند. دمنده­ های محوری هوا را به‌ طور یکنواخت­ تری از دمنده‌ های گریز از مرکز توزیع می‌کنند. این بلوئر برای استفاده در دستگاه­ هایی که دارای چرخش شدید هستند ناکارآمد است.

بهترین نمونه از چنین دستگاه­هایی، مجرای پیچشی خروج هوا است که هوا را از یک‌ طرف درون محفظه‌ های خود مکیده و آن را از طرف دیگر بیرون می‌اندازند که بسیار بهتر توسط دمنده‌های شعاعی (گریز از مرکز) انجام می‌شود.

با این‌ حال، در برخی از موقعیت­ ها مانند یک انبار بدون تهویه مطبوع مرکزی، برای تهویه ی این جریان هوای متمرکز، تنها یک‌ راه انتخابی وجود دارد؛ آنچه این محیط نیاز دارد یک فن محوری بزرگ است که هوا را به‌ طور یکنواخت‌ تر توزیع می‌کند و شرایط مطلوبی را فراهم می‌کند.

زیر گروه‌ های دمنده محوری شامل فن های زیر است.

 • فن‌ های خنک‌ کننده
 • فن‌ های جریان محوری
 • دمنده‌ های قابل‌ حمل
 • فن‌ های محوری مخصوص درجه حرارت بالا
 • فن های جریان مختلط
 • فن های محوری لوله ­ای
 • فن‌ های محوری پره ­ای
 • فن‌ های محوری با گام متغیر

فن­ های خنک‌کننده محوری بسیار رایج هستند. نمونه‌هایی از آن‌ها عبارت‌اند از:

 • فن­ های رومیزی قابل‌ حمل
 • فن‌های نوسان کننده
 • برخی از فن‌های تخلیه هوا

فن خنک کننده

اجزای دمنده‌ های محوری

دمنده‌ های محوری دارای یک دیسک دوار، تیغه‌ها و قسمت توپی هستند. بااین‌حال، دمنده‌ های محوری از جهاتی کاملاً متفاوت با دمنده‌ های گریز از مرکز هستند. اول‌ از همه، دمنده‌ های محوری دارای تیغه‌ های خمیده که به دور یک محور می‌چرخند هستند، نه تیغه‌ های زاویه‌دار.

دوم اینکه، حرکت تیغه‌های دمنده محوری کمتر شبیه به حرکت چرخشی و بیشتر شبیه به حرکت دست‌ها دور یک ساعت است. البته باید در نظر داشت که هر دو از طریق عدم تعادل فشار هوا، جریان هوا ایجاد می‌کنند.

دمنده‌ های محوری برخلاف نوع شعاعی، این عدم تعادل را از طریق ادامه چرخش تیغه‌ های خمیده ایجاد می­کنند. تا زمانی که پره‌ها به چرخش خود ادامه می‌دهند، جریان هوا ادامه خواهد یافت.

مزایای دمنده های صنعتی چیست؟

دمنده‌ های صنعتی مزایای بسیاری دارند. اول اینکه آن‌ها در به حرکت درآوردن هوا در یک محیط بسته بسیار مؤثر هستند. از این منظر دمنده‌ های صنعتی عالی هستند، زیرا می‌توانند فضاهای بزرگ را به‌ یکباره تهویه، گرم یا سرد کنند.

همان کار با بلوئر های خانگی نیاز به استفاده از تعداد بی‌ شماری فن دست‌وپا گیر دارد. علاوه بر این، دمنده‌ های صنعتی نسبت به واحدها و سیستم‌ های تهویه مطبوع از نظر مصرف انرژی بهتر و مقرون‌ به‌ صرفه ­تر هستند؛ و نهایتاً اینکه دمنده‌ های صنعتی از نظر طراحی متنوع هستند و امکان خرید آسان را فراهم می­‌کنند.

از دمنده‌ های صنعتی برای تسهیل جریان هوا در هواکش ­ها، فرآیندهای تولید و حمل مواد استفاده می‌شود. دمنده‌ های هوا، دمنده­ های صنعتی، فن‌ های دمنده و فن‌ های صنعتی همه واژگانی هستند که تجهیزات مشابه را توصیف می‌کنند.

بلوئرها از پروانه یا پره برای تهویه هوا استفاده می‌کنند و مکش و تخلیه هوا را فراهم می‌کنند.

از دمنده‌ ها و فن‌ ها در هر زمینه‌ای استفاده می‌شود؛ افرادی که در داخل کار خانه کار می‌کنند، باید در دماهای ملایم در هوای پاک به فعالیت بپردازند. از آنجا که این شرایط باید در هر محل کاری برآورده شود، هر مکان تجاری و صنعتی نیاز به ابزاری دارد که با استفاده از آن، هوا بتواند گردش و تهویه شود.

به همین دلیل، سیستم‌های پنکه تخلیه و تهویه بخش عمده‌ای از تقاضای بلوئر های صنعتی را تشکیل می‌دهند. هر ساختمان تجاری مدرن و بیشتر خانه‌های مسکونی به‌نوعی از دمنده‌ های مختلفی استفاده می‌کنند تا هوا را برای راحتی، سلامتی و امنیت ساکنین جابجا کنند.

موارد دیگر کاربرد بلوئر

تولیدکنندگان شیشه و پلاستیک برای ایجاد بطری و کوزه و تسهیل تولید اقلام ساخته‌شده از فرآیندهای قالب‌گیری تزریقی، به دمنده‌ های صنعتی تکیه می‌کنند.

از دمنده‌ های صنعتی برای خنک کردن محصولاتی مانند شیشه و فلز پس از پردازش و همچنین برای خشک‌کردن دانه، کاغذ و مواد اولیه استفاده می‌شود. آشپزخانه‌ های صنعتی، اجاق‌گاز یا کوره‌ های صنعتی برای حفظ دمای مناسب و دفع گرمای اضافی یا گاز های سمی به بلوئر ها تکیه می‌کنند.

گرد و غبار و دود ایجاد شده در سایر فرآیندهای تولیدی با استفاده از دمنده‌ هایی به نام «اسکرابر» برداشته می‌شود. این دمنده­ ها در دو نوع مرطوب یا خشک تولید می­ شوند. اسکرابر های مرطوب، جریانی از آب یا مایعات تمیز کننده را وارد یک جریان هوایی می‌کنند.

پترویار، توسعه دهنده‌ی خدمات در صنعت

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

محبوب‌ترین پست‌ها

در این مقاله قرار است به بیان کاربرد سیستم های تهویه صنعتی در مشاغل و صنایع مختلف و پارامتر های لازم برای طراحی متناسب…
کشتارگاه های دام و طیور مثل هر محیط صنعتی دیگر، محل تولید و وارد کردن مقادیر بسیار زیادی از فاضلاب می باشند. تفاوتی که…
فن سانتریفیوژ یکی از دستگاه های تهویه است که در بسیاری از صنایع و مشاغل مورد استفاده قرار می گیرد. در این مقاله سعی…
تصفیه فاضلاب خانگی هنوز در کشور ما جا نیوفتاده است ولی در بسیاری از کشورهای جهان از این روش برای کمتر کردن بار فاضلاب…