فهرست مطالب

امروزه با توجه به بالا رفتن استفاده از آب و منابع طبیعی تامین آب و همچنین گسترش صنایع مختلف، نیاز به استفاده مجدد از فاضلاب‌های تصفیه شده به عنوان آب مورد نیاز صنایع و کشاورزی در صنایع مختلف نمود زیادی پیدا کرده است. راه ها و روش های زیادی برای تصفیه فاضلاب وجود دارد که در این مقاله به بیان برخی از آن‌ها پرداخته می شود.


پکیج تصفیه فاضلاب چیست؟

هر جامعه‌ای باید راهی برای دفع فاضلاب داشته باشد تا مردم، حیوانات و مگس‌ها با آن در ارتباط نباشند. به این راه دفع، سیستم فاضلاب گفته می‌شود.

استفاده مجدد از فاضلاب می‌تواند باعث کاهش مصرف آب در هر دو نوع خانوار شهری و روستایی شود. متأسفانه در حال حاضر، بیشتر خانه‌ها از آب قابل شرب (آشامیدنی) تقریباً برای هر کاری در خانه و باغ استفاده می‌کنند.

این امر به این معناست که ما به معنای واقعی کلمه در حال ریختن آب آشامیدنی خود به فاضلاب هستیم!

فرصت‌های استفاده مجدد از فاضلاب و تنظیم تصفیه آن با توجه به محل زندگی شما متفاوت است. خانوارهای شهری به‌ طور معمول با سیستم فاضلاب متمرکز ارتباط دارند، درحالی‌که خانوارهای روستایی فاضلاب خود را در محل مدیریت می‌کنند.

انواع مختلفی از سیستم‌های فاضلاب وجود دارد که می‌تواند به عنوان سیستم‌های تصفیه در محل و سیستم‌های فاضلاب یا پساب تقسیم‌بندی شود.

سیستم در محل، سامانه‌ای است که فاضلاب را در یک مخزن تصفیه می‌کند تا بیشتر فاضلاب‌ها پساب شود و در منطقه‌ای نزدیک خانه یا ساختمان‌ها دفع شود. سیستم دفع در محل، معمولاً شامل سپتیک تانک و زهکش‌ها است. تمرکز بیشتر ما بر روی این مرحله است.

۱- سیستم‌های دفع در محل

تمام مواد زائد مایع از دستشویی‌­ها، حمام، لباسشویی و ظرف­شویی از طریق لوله‌ها به پکیج تصفیه فاضلاب منتقل می‌شود. پس از زهکشی فاضلاب درون مخزن، پساب حاصل از مخزن به روش عبور از صافی یا زهکشی فرانسوی دفع می‌شود.

هر دو روش دفع زباله‌­های مایع، سیستم دفع در محل هستند. معمولاً در این سیستم‌ها پساب به وجود آمده، وارد خاک اطراف می‌شود.

البته باید در نظر گرفت سیستم‌های دفع در محل در هر شرایطی قابل نصب نیستند. به‌ عنوان‌ مثال، در مناطق زیر قابلیت نصب ندارند:

  • در مناطقی که آب طغیان می‌کند.
  • در مناطقی که دارای سطح آب زیرزمینی بالا هستند. (جایی که آب زیرزمینی نزدیک سطح است)
  • جایی که مقدار فاضلاب موردنظر برای دفع آن زیاد است.
  • نزدیک به منابع آب آشامیدنی

سیستم های دفع

۲- سیستم های بزرگ دفع فاضلاب

به‌طورکلی سه نوع سیستم فاضلاب کامل وجود دارد:

  • فاضلاب بدون تصفیه وارد حوضچه می­شود
  • فاضلاب از طریق یک سری تیغه‌های برش خورده عبور می‌کند که به تجزیه مواد جامد قبل از ورود به حوضچه کمک می‌کند. این تیغه‌ها را تیغه­‌ی سازنده می‌نامند.
  • فاضلاب ممکن است درست قبل از ورود به حوضچه در یک مخزن سپتیک بزرگ تصفیه شود.

نکته: چون این مورد کاربرد و ارتباط زیادی برای صنایع و مجتمع ها ندارد؛ پترویار به شرح و توضیح بیش از نیاز این مورد نمی‌پردازد.

اطلاعات مورد نیاز برای راه‌اندازی یک سیستم تصفیه

پنج بخش اصلی و مورد نیاز برای طراحی سیستم های دفع و تصفیه فاضلاب عبارت‌اند از:

۱- لوله‌کشی های مناسب در محل

۲- طراحی خط فاضلاب از خانه به محل تصفیه فاضلاب

۳- طراحی پکیج تصفیه فاضلاب

۴- لوله فاضلاب خروجی مخزن تصفیه

۵- واحد تصفیه خاک نهایی که ممکن است یک واحد جذب خاک یا تالاب باشد.

سیستم تصفیه فاضلاب

انواع روش های مورد استفاده تصفیه فاضلاب

انواع روش‌ها و پکیج‌ تصفیه فاضلاب به دو دسته ی کلی هوازی و بی‌هوازی تقسیم بندی می‌شوند. در روش هوازی به میکروارگانیسم ها و باکتری‌های موجود در سیستم، هوا و یا به عبارت بهتر، اکسیژن رسانده می‌شود. این کار توسط لاگون های هوادهی و انواع پمپ های هوا انجام می‌شود.

اما در روش بی‌هوازی اجازه ی رسیدن اکسیژن به میکروارگانیسم‌ها داده نمی‌شود. از این رو تصفیه‌ی فاضلاب در یک سیستم در بسته ( سپتیک تانک ) انجام می‌شود. در ادامه بیشتر به بیان این موارد پرداخته می شود.

۱- تصفیه فاضلاب هوازی

در سیستم‌های تصفیه فاضلاب هوازی، زیست‌توده هوازی با حضور اکسیژن، مواد موجود در فاضلاب را به دی‌اکسید کربن و زیست‌توده جدید تبدیل می‌کند. یک سیستم تصفیه هوازی می‌تواند به‌عنوان یک سیستم مستقل برای تصفیه فاضلاب خام عمل کند یا برای از بین بردن مواد بیوشیمیایی، ذرات جامد معلق، ازت و فسفر استفاده شود.

این مکانیزم برای کار کردن به برق نیاز دارد. به همین دلیل، سیستم‌های هوازی برای کاربر هزینه بیشتری دارند و نیاز به نگهداری بیشتری نسبت به اکثر سیستم‌های تصفیه دارند.

انواع سیستم ها و پکیج تصفیه فاضلاب برای سیستم هوازی:

۱- EAAS ( لجن فعال برگشتی)

۲- MBR (بیوراکتور غشایی یا Membrane bioreactor)

۳- MBBR (راکتور بیوفیلم تحت بستر یا Moving Bed Bio Reactor)

۴- SBR (راکتور های دسته ای متوالی یا Sequencing batch reactor )

۵- IFAS ( لجن فعال با فیلم ثابت یا Integrated Fixed-Film Activated Sludge)

از مزیت های روش هوازی می‌توان به این اشاره کرد که پساب خروجی از این روش های فوق نسبت به روش بی‌هوازی دارای کیفیت مناسب تر و متناسب با استاندارد های جهانی است ولی خب باید این را در نظر بگیریم که سیستم‌های بی‌هوازی نگهداری راحت‌تر و مصرف برق کمتری را دارند.

همچنین روش هوازی بدون بو می باشد.

روش mbr

۲- تصفیه فاضلاب بی­‌هوازی

تصفیه فاضلاب بی ‌هوازی یک فرایندی است که طی آن میکروارگانیسم‌ها در صورت عدم وجود اکسیژن، مواد آلی را به بیوگاز تبدیل می‌کنند. عموما این نوع روش تصفیه فاضلاب را با عنوان استفاده از سپتیک تانک می‌شناسند.

سپتیک تانک یک محفظه بسته‌ شده ‌ی مستطیلی شکل یا گرد است که برای تجزیه فاضلاب به کار می‌رود تا در با باکتری ‌های موجود در فاضلاب، آن را تبدیل به پساب کند.

یک مخزن سپتیک خانگی معمولاً از دو مخزن بتنی گرد و دارای درپوش تشکیل‌شده است که نزدیک یکدیگر قرار دارند. سپتیک تانک می تواند از جنس پلی اتیلن نیز باشد که در ایران این مورد کاربرد بیشتری دارد.

همچنین سپتیک تانک می‌تواند یک مخزن بتنی مستطیل منفرد نیز باشد که یک دیواره ­ی جداکننده در آن قرار دارد. مخزن سپتیک قبل از استفاده باید از آب پر شود. آب به شروع تصفیه فاضلاب توسط باکتری‌ها کمک می‌کند.

تصفیه فاضلاب توسط باکتری‌ها باعث می‌شود مواد زائد به پساب (فاضلاب) و ماده‌ای جامد به نام لجن تبدیل شود. پساب به صافی تخلیه، زهکشی فرانسوی یا تالاب تصفیه منتقل می‌شود.

سپتیک تانک

پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

آبی که در فرآیندهای صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد – از فولادسازی گرفته تا کشاورزی، تولید برق و تولید نیمه‌هادی‌ها- توسط این فرآیندها تغییر می‌کند. مواد شیمیایی به آن اضافه می‌شود و با حرکت آب درون این سیستم­ها، محصولات جانبی به آن افزوده می‌شود.

درنتیجه، فاضلاب‌های صنعتی که اغلب از مواد جامد، روغن و گریس، باکتری‌ها، مواد شیمیایی و سایر مواد قابل استفاده مجدد تشکیل‌شده، به تصفیه نیاز دارند.

در طی این فرایند، مواد جامد معلق، روغن‌ها و سایر آلاینده‌ها را از آب جدا می­کنند. این فرایند یک جزء مهم فرآیند تصفیه فاضلاب صنعتی است. آب صنعتی از طریق راه­های مختلفی به سمت فیلترهای تصفیه پمپ شده و از آن‌ها عبور می­کند، این فیلترها با عبور آب از داخل آن‌ها، آلودگی‌ها را به دام انداخته و از بین می‌برند.

از فیلترهای ماسه‌ای گرفته تا فیلترهای غربال کننده، انواع تجهیزات تصفیه را برای کاربردهای صنعتی شما ارائه می‌دهد.

پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستان

در سال‌های اخیر، بیمارستان‌ها مقدار قابل ‌توجهی آب مصرف کرده و در نتیجه توسعه در حوزه پزشکی مقادیر زیادی فاضلاب از بیمارستان‌ها حاصل می‌شود. فاضلاب بیمارستان ‌های حاوی آلاینده ‌های عفونی و خطرناک باید قبل از تخلیه در زهکشی تصفیه شود.

فاضلاب بیمارستان چیست و چرا آن را تصفیه کنیم؟

به‌ طور کلی فاضلاب به‌عنوان ترکیب پسماندهای فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی موجود در آب دورریز تعریف می‌شود. فاضلاب بیمارستانی در بخش ‌­هایی از جمله اورژانس و کمک‌ های اولیه، اتاق عمل، درمان دارویی، ICU، آزمایشگاه‌های شیمیایی و بیولوژیکی، رادیولوژی، ناهارخوری و لباسشویی و… تولید می‌شود.

از آنجا که فاضلاب بیمارستانی از اجزای مختلف خطرناکی تشکیل شده است که با آلوده کردن آب‌های سطحی و زیرزمینی خطرات زیادی را برای انسان و محیط‌ زیست به همراه خواهد داشت، از این‌ رو، تصفیه فاضلاب بیمارستان بسیار موردنیاز است.

هدف اصلی پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستان ،تصفیه فاضلاب تولید شده توسط بیمارستان‌ها و بخش‌های بهداشتی قبل از انتشار مستقیم آن در محیط طبیعی است. فاضلاب بیمارستانی ممکن است تأثیر منفی بر محیط و سلامت انسان بگذارد؛ بنابراین، مدیریت صحیح فاضلاب در هر بیمارستان ضروری است.

پکیج تصفیه فاضلاب برای بیمارستان‌ها شامل چند مرحله است. فرآیندهای تصفیه مرسوم که برای از بین بردن ناخالصی‌ها وجود دارد، سه بخش است.

 

پترویار ، توسعه دهنده ی کسب و کار های صنعتی و دانشگاهی

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

محبوب‌ترین پست‌ها

استفاده از روش تصفیه آب RO یا همان اسمز معکوس یکی از پرطرفدارترین دستگاه ها در حوزه ی تصفیه ی آب و فاضلاب می…
فیلتر شنی فایبرگلاس یکی از پرکاربرد ترین فیلتر ها هستند که در ادامه توضیحات مختصری درباره ی آن داده می شود. نحوه عملکرد فیلتر…
سختی گیر رزینی آب یکی از پر مصرف ترین وسایل در حوزه ی تصفیه آب می باشد که وجود آن در صورت سختی آب…