فهرست مطالب

فیلتر شنی فایبرگلاس یکی از پرکاربرد ترین فیلتر ها هستند که در ادامه توضیحات مختصری درباره ی آن داده می شود.

نحوه عملکرد فیلتر شنی فایبرگلاس

فیلتر شنی فایبرگلاس با عملکرد سریع، طوری طراحی شده است که سال ها با حداقل نیاز به تعمیر و نگهداری کار می کند و اگر نصب، راه اندازی و نگهداری مطابق دستورالعمل های داده شده باشد، سال ها بدون مشکل کار می کند. 

هنگامی که آب از طریق شیر کنترل از فیلتر عبور می کند و به داخل دیواره بالایی هدایت می شود، آب کثیف به دیفیوزر (مخزن هوادهی) بالای مخزن می ریزد و سپس به سمت پایین و به سطح بالای بستر ماسه فیلتر هدایت می شود. 

مواد جامد معلق در بستر ماسه جمع می شود و آب تمیز از قسمت های جانبی و لوله های پایینی در پایین فیلتر به داخل دیواره پایینی جریان می یابد. سپس جریان وارد شیر کنترل کناری فیلتر می شود. آب تمیز از طریق سیستم لوله کشی به لوله های انتقال باز می گردد. 

با جمع شدن مواد معلق در فیلتر، کارایی فیلتر و به تبع آن، دبی و سرعت انتقال جریان آب کاهش می یابد. اگر این تجمیع مواد جامد ادامه یابد، در نهایت فیلتر آنقدر آلوده می شود که استفاده از بک واش (شستشوی معکوس) لازم می شود. 

دانستن این موضوع که چه موقع فیلتر را باید شستشو دهید، بسیار مهم و ضروری است. درصورتی که مسائل مالی برایتان مهم نیست، می توانید از شیر کنترل هوشمند جهت شستشوی معکوس استفاده کنید.

لطفاً توجه داشته باشید که یک فیلتر شنی تحت فشار، به تنهایی فقط می تواند مواد معلق را از بین برد و آب را ضد عفونی نمی­کند. در برخی کاربری ها نظیر استخر، آب باید ضدعفونی شود و از نظر شیمیایی دارای شرایط پایدار و متعادل باشد تا آب شفاف شود.

فیلتر شنی فایبرگلاس

مراقبت از فیلتر

فیلتر بخش بسیار مهمی از تجهیزات تصفیه فاضلاب است. مراقبت و نگهداری مناسب آن، می تواند سال ها کیفیت آب مصرفی شما را تضمین کند. برای استفاده ی بهینه از این فیلترهای شنی، به توصیه های زیر عمل کنید:

۱- برای تمیز کردن قسمت بیرونی فیلتر از گرد و غبار و خاک، آن را با یک شوینده به صورت ملایم بشویید و از حلال های صنعتی استفاده نکنید.

۲- در صورت نیاز به تعمیر و نگهداری داخلی، می توانید بستر شنی را از پایین فیلتر خارج کرده و آن را با آب به صورت ملایم شست و شو دهید.

۳- اگر پس از چند سال مخزن فیلتر به رنگ کدر درآمد یا بافت آن خشن به نظر رسید، می توانید بدنه ی مخزن را با اسپری های رنگ، رنگ آمیزی کرد.

۴- فیلتر شنی فایبرگلاس تحت فشار با مواد مقاوم در برابر خوردگی و با کیفیت بالا ساخته شده است. هر زمان که از فیلتر خود سرویس می کنید، در صورت مشاهده نشت بیش از حد از سطح مخزن، باید قسمت های مختلف آن را با دقت بازرسی کرده و در صورت وجود علائم خرابی در آب بندی مخزن، آن را جایگزین کنید.

۵- فیلتر شما مخزن تحت فشار است ولی هرگز نباید تحت فشار تعمیر شود. همیشه قبل از اقدام به سرویس فیلتر خود، فشار مخزن و هوا را در کاهش دهید.

برای اطلاعات بیشتر راجع به فیلتر شنی تحت فشار روی گزینه ی زیر ضربه بزنید.

تمیز کردن فیلتر شنی

۱- فیلتر پس از تقریباً ۴۸ ساعت کار، باید مجدداً شسته و تمیز شود تا گرد و غبار آن پاک شود.

۲- سه روش مختلف برای تشخیص زمان نیاز فیلتر به شستشوی معکوس وجود دارد:

۳- دقیق ترین شاخص در سیستم های دارای جریان سنج این است که وقتی جریان عبوری از فیلتر به ۳۰ درصد از جریان اصلی و اولیه کاهش می یابد، باید بک واش یا شستشو معکوس انجام شود. به عنوان مثال، اگر جریان اولیه ۶۰ GPM (گالن در دقیقه) بود، هنگامی که جریان به حدود ۲۰ تا ۳۰ GPM کاهش می یابد، فیلتر باید شستشو شود.

۴- یک شاخص تجربی و کم دقت، کنترل جریان آب به روش مشاهده میزان جریان آب خروجی از فیلتر است. هنگامی که تشخیص دادید که جریان به حدود ۳۰ درصد جریان اولیه کاهش یافته است، فیلتر باید شستشو داده شود.

۵- متداول ترین اما کم دقت ترین شاخص شستشوی معکوس زمانی است که فشار فیلتر ۱۰ PSI نسبت به مقدار فشار اولیه (فیلتر تمیز) افزایش یافته است.

۶- فیلتر را فقط به صورت زمان بندی شده، مثلاً هر سه روز یک بار، شست و شو ندهید. همچنین لازم به ذکر است که شست و شوی زیاد و مکرر فیلتر، در واقع باعث تضعیف فیلتراسیون می شود. عواملی مانند شرایط آب و هوایی، باران های شدید، گرد و غبار، دمای آب و …، همه بر زمان شست و شوی معکوس تأثیر می گذارد.

پترویار، معرفی و مشاوره محصولات و خدمات صنعتی حوزه آب و فاضلاب

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

محبوب‌ترین پست‌ها

استفاده از روش تصفیه آب RO یا همان اسمز معکوس یکی از پرطرفدارترین دستگاه ها در حوزه ی تصفیه ی آب و فاضلاب می…
فیلتر شنی فایبرگلاس یکی از پرکاربرد ترین فیلتر ها هستند که در ادامه توضیحات مختصری درباره ی آن داده می شود. نحوه عملکرد فیلتر…
سختی گیر رزینی آب یکی از پر مصرف ترین وسایل در حوزه ی تصفیه آب می باشد که وجود آن در صورت سختی آب…