فهرست مطالب

فیلترهای شنی ترکیبی از سهولت کار، دوام و مهندسی دقیق شرکت های سازنده فیلتر شنی هستند که این امکان را فراهم می­کنند تا آب با کیفیت بالا و زلالی عالی جریان یابد.

قطعات تشکیل دهنده ی فیلتر شنی

بدنه فیلتر از یک قطعه پلاستیک پلیمری ساخته شده است که در برابر مواد شیمیایی و آسیب های محیطی مصون است و یک فیلتر مقاوم ارائه می دهد.

قسمت­های جانبی بدون زنگ زدگی و گرفتگی، جریان کاملاً متعادلی را در پهنای بستر شن ایجاد می کند. این جنبه های دقیق مهندسی شده جریان بالای آب، وضوح عالی آب و شستشوی کارآمدتر فیلتر را تضمین می کند. نصب راحت، وجود چند خروجی، استفاده­‌ی چند منظوره، فشار سنج و شیشه بازدید، عملکرد نهایی فیلتر را مطلوب تر می کند.

سیستم تخلیه در انتهای مخزن واقع شده است که کار سرویس مخزن را سریع و آسان می کند. سیستم های فیلتر شنی به نحوی طراحی شده اند که کار مونتاژ و نصب آن ها سریع و آسان انجام شود.

سازنده فیلتر شنی صنعتی

انواع فیلتر شنی

به طور کلی فیلتر شنی یک روش تصفیه فاضلاب سازگار با محیط زیست است که نسبتاً ساده و ارزان است و اساس کار آن عبور و نفوذ آب از طریق یک بستر شنی است.

از نظر شماتیک، دانه های شن لایه ای را تشکیل می دهند که آب از طریق آن ها به فیلتر نفوذ می کند و ذرات جامد معلق را در فواصل بین دانه ها مانند یک الک ساده متوقف می کند. ذرات کوچکتر نیز در اثر برخورد دیواره بر روی سطح دانه هنگام عبور از فیلتر جذب می شوند. هرچه قطر دانه های شنی کوچکتر باشد ذرات با طیف ابعادی بزرگ تری در فیلتر گیر می­کنند و درنتیجه قدرت فیلتر بیشتر خواهد بود.

سه نوع فیلتراسیون شنی وجود دارد:

۱- فیلترهای شنی تند

فیلترهای شنی ای که باید مرتباً با شستشوی معکوس تمیز شوند و شامل قابلیت تغییر جهت آب می باشند.

۲- فیلترهای شنی نیمه سریع

۳- فیلترهای ماسه آهسته

دو نوع اول نیاز به پمپ و استفاده از مواد شیمیایی (برای لخته شدن) دارند. در آن دو گروه از فلوکولنت استفاده می شود که از طریق یک اصل شیمیایی، مواد معلق و ذرات را به دام می اندازد و تکه های بزرگی را ایجاد می کند که با سرعت مناسبی رسوب می کنند (رسوب در اینجا به این معنی است که ذرات معلق حرکت خود را متوقف کرده و ته نشین می شوند). 

بر خلاف سایر روشهای فیلتراسیون تحت فشار شن و ماسه، این فیلترهای شنی آهسته از فرایندهای بیولوژیکی برای تمیز کردن آب استفاده می کنند و نوعی از سیستم های بدون فشار هستند. شرکت های سازنده فیلتر شنی به این فیلتر ها فیلتر شنی تحت فشار نیز می گویند.

این فیلتر ها می توانند آب را تصفیه کرده و میزان حضور و فعالیت میکروارگانیسم ها (باکتری ها ، ویروس ها ، میکروب ها و غیره) را بدون نیاز به مواد شیمیایی و در صورت لزوم با استفاده از لایه ای از کربن فعال کاهش دهند. در مورد فیلترهای شنی آهسته جالب است بدانید که برای کار به برق نیاز ندارند.

مطلب مرتبط: فیلتر شنی تحت فشار

فیلتر شنی

کاربردهای کلی فیلتر های شنی

فیلتراسیون تحت فشار شنی و ماسه ای از اوایل قرن نوزدهم در سیستم های تصفیه آب در سراسر جهان استفاده می شده‌­اند. از این فیلتر ها به دلیل سادگی نصب و سهولت کار با آن­ها، برای تصفیه آب در خانه ها استفاده می شوند. امروزه در برخی از تصفیه خانه های فاضلاب نیز از فیلتر های شنی در تصفیه پساب اولیه استفاده می شود.

استفاده از فیلترهای شنی سریع برای تصفیه پساب

در فیلتر های ارائه شده توسط شرکت های سازنده فیلتر شنی برای تصفیه پساب و تصفیه فاضلاب، از توسعه روش های بیولوژیکی که مواد آلی را تجزیه می کنند، استفاده می شود. این قسمت، بخشی از سیستم های تصفیه هستند. همانطور که مشخص است؛ آب باید قبل از فیلتر شدن، مورد پیش تصفیه قرار گیرد؛ این فرآیند به این منظور انجام می­شود که خاصیت های مختلف شیمیایی آب برگشت ناپذیر شوند.

استفاده برای تصفیه‌ آب آشامیدنی

فیلتراسیون آهسته شنی فقط برای تصفیه پساب استفاده می شود. در واقع این فیلتراسیون اولین روشی بود که توسط بسیاری از شهرها در قرن ۱۹ برای تصفیه آب رودخانه ها و نهرها قبل از توزیع آن استفاده شد. 

این فیلترها به راحتی می توانند بسیاری از میکروارگانیسم هایی را که باعث بیماری های منتقل شونده از طریق آب می شوند، از جمله تک یاخته ها، باکتری ها و ویروس ها از بین ببرند. 

در این دسته از فیلترهای شنی، آب به آرامی از لایه ای از شن به ضخامت ۶۰ تا ۱۲۰ سانتی متر عبور می کند. با عبور از آن، چندین فرایند فیزیکی و بیولوژیکی آب را فیلتر کرده و آلودگی ها را از بین می برد. پس از مدتی مشخص، لایه ی شنی شامل تعداد زیادی باکتری، جلبک و میکروارگانیسم های آبزی می شود. 

این میکروارگانیسم ها با حذف آلاینده ها به فیلتراسیون کمک می کنند. شن و ماسه ای که حاوی این موجودات زنده است اصطلاحا شن «رسیده» نامیده می شود و بهتر است تمیز یا جایگزین شود. این فرآیند با توجه به کیفیت آب و دمای آن می تواند چندین هفته یا ماه طول بکشد و در نهایت لایه شنی تقریباً غیرقابل نفوذ می شود و جریان آب را کند می کند. 

حال در این مرحله برای شستشوی معکوس فیلتر، باید جهت جریان آب را معکوس کرد تا فرآیند تمیز شدن فیلتر آغاز شود.

سیستم های تصفیه شن و ماسه نمی توانند آب کلردار را تصفیه و کنترل کنند؛ زیرا کلر بر روی میگروارگانیزم های میکروبی فیلتر تأثیر مخربی دارد. اگر لازم است تا به آب کلر اضافه شود، این کار فقط باید پس از فرآیند فیلتراسیون و در مخازن انجام شود.

این فیلترها فقط برای آب چشمه با سطح پایینی از کدر بودن (آب کم کدورت)، حاوی مقدار کمی جلبک و بدون رنگ ناخوشایند به دلیل آلودگی، مناسب هستند و برای آبی با محتوای بالای جلبک یا مقادیر نسبتا زیادی خاک مناسب نیستند؛ چراکه باعث مسدود شدن فیلتر و کندی جریان آب در آن می شود. 

با این حال در آب های چشمه غنی از مواد آلی، می توان با کمک ترکیب بیولوژیکی فیلترهای شنی کند، فرآیند پاکسازی و تصفیه را انجام داد.

منابع:

https://usa.speck-pumps.com/as/

https://wikiwater.fr/a23-sand-filtration-for-raw-water#outil_sommaire

https://www.oieau.fr/ReFEA/fiches/TraitementPotable/1FiltrationLentePG1.pdf

پترویار، معرفی و مشاوره محصولات و خدمات صنعتی 

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

محبوب‌ترین پست‌ها

استفاده از روش تصفیه آب RO یا همان اسمز معکوس یکی از پرطرفدارترین دستگاه ها در حوزه ی تصفیه ی آب و فاضلاب می…
فیلتر شنی فایبرگلاس یکی از پرکاربرد ترین فیلتر ها هستند که در ادامه توضیحات مختصری درباره ی آن داده می شود. نحوه عملکرد فیلتر…
سختی گیر رزینی آب یکی از پر مصرف ترین وسایل در حوزه ی تصفیه آب می باشد که وجود آن در صورت سختی آب…