فهرست مطالب

سپتیک تانک پلی اتیلن وسیله ای برای تصفیه ی فاضلاب برای مصارف خانگی و کوچک می باشد که در این مقاله در رابطه با آن صحبت شده است

سپتیک تانک چیست؟

سپتیک تانک های زیرزمینی به مخازن نگهداری فاضلاب، مخازن نگهداری زباله و مخازن آب سیاه در زیر زمین گفته می شود. از این سپتیک تانک ها برای نگهداری پساب های حاوی پسماندهای انسانی، انواع مختلف فاضلاب و آب سیاه استفاده می شود. 

این سپتیک تانک ها برای استفاده در مکان­های مسکونی و تجاری به خصوص در مکان­هایی که شهرداری شبکه ی لوله های فاضلاب را اجرا نکرده است، طراحی شده اند. این مخازن پایه ­ی اجرای س‍یستم های جمع آوری فاضلاب در محل را برای مکان های ثابت مانند خانه ها، اردوگاه های شکاری، کابین ها و کلبه ها را فراهم می کند. 

آن­ها همچنین به عنوان تنها راه کنترل فاضلاب برای وسایل نقلیه تفریحی و کمپ های متحرک هستند. مخازن سپتیکی برای ذخیره یا حمل آب آشامیدنی در نظر گرفته نشده اند و برای این منظور مورد تایید نیستند.

مزایای سپتیک تانک پلی اتیلن

مزایای بسیار زیاد پلی اتیلن باعث افزایش استفاده از سپتیک تانک پلی اتیلن شده است. سهولت کارکرد و عملکرد بالا از ویژگی­های اصلی سپتیک تانک پلی اتیلن است.

مزایای سپتیک تانک پلی اتیلن

اجزای سپتیک تانک پلی اتیلن

به مانند هر دستگاه دیگری سپتیک تانک پلی اتیلن دارای اجزایی می باشند که این اجزا شامل:

اجزای سپتیک تانک پلی اتیلن

نحوه ی اجرای سپتیک تانک پلی اتیلن

فاضلاب از طریق لوله ورودی به قسمت اول سپتیک تانک وارد می شود. این قسمت که با یک دیواره جدا کننده از قسمت دوم مخزن جدا شده، حاوی حجمی معادل دو سوم کل سپتیک تانک است. 

با ورود فاضلاب به این قسمت، مواد معلق و ذرات خارجی به دلیل سنگینی به سمت پایین حرکت کرده و در ته مخزن قرار می گیرند. روغن ها و چربی ها نیز به سمت بالا حرکت می کنند و روی سطح شناور می شوند؛ زیرا وزن مخصوص کمتری نسبت به فاضلاب دارند.

تجمع مواد رسوب یافته در کف مخزن باعث ایجاد توده ای از لجن و میکروارگانیسم ها شده و باکتری ها تکثیر یافته و رشد می کنند. واکنش های بیولوژیکی که در طی تکثیر و رشد آنها رخ می دهد باعث می شود آلاینده های آلی تجزیه شده و فاضلاب ها تصفیه شوند. 

این واکنش ها همچنین مقدار قابل توجهی لجن را به بیوگاز تبدیل می کنند و میزان لجن فاضلاب را کاهش می دهند. بیوگاز تولید شده که عمدتاً متان است از طریق لوله خروجی بیوگاز از سپتیک تانک پلی اتیلن استخراج می شود.

در مرحله بعدی، بخش اول از طریق مسیر ارتباطی جاسازی شده در دیواره جدا کننده به قسمت دوم سپتیک تانک وارد می شود. در این بخش، چربی های بسیار ریز و ذرات روغنی که در فاضلاب باقی مانده اند روی سطح شناورند. در نهایت، پساب از طریق لوله خروجی از مخزن سپتیک خارج می شود.

برای تخلیه لجن جمع شده در سپتیک تانک پلی اتیلن حدود یک تا دو سال زمان لازم است. بهتر است مخزن به موقع تخلیه شود و تنها مقدار کمی لجن در آن باقی بماند. 

زیرا این لجن حاوی میکروارگانیسم ها و باکتری هایی است که در تصفیه موثر هستند و تخلیه کامل آنها باعث طولانی شدن زمان لازم برای راه اندازی مجدد فرآیند های بیولوژیکی سپتیک تانک پلی اتیلنی می شود.

نحوه ی کار و اجرای سپتیک تانک

شرکت های تولید کننده سپتیک تانک پلی اتیلن

این مخازن فاضلاب توسط شرکت های مختلفی تولید می شوند. رزین پلی اتیلن با چگالی بالا به صورت چرخشی قالب گیری می شود تا این مخازن پلاستیکی ایجاد شوند. فرآیند قالب گیری چرخشی مخازنی یکپارچه، بادوام و مقاوم در برابر ضربه ایجاد می کند. 

در طول تولید، بازدارنده های پرتو های UV به مواد مخزن اضافه می شوند تا این مخازن در برابر تخریب حاصل از پرتوهای خورشید محافظت شوند. بنابراین می توان از این مخزن ها در فضای باز نیز استفاده کرد. 

از آنجا که این سپتیک تانک ها از پلاستیک ساخته شده اند، وزن آن­ها بسیار سبک تر و نصب آن­ها نسبت به سپتیک تانک های فایبرگلاسی یا بتنی آسان تر است. سپتیک تانک ها به رنگ های زرد، سیاه، سبز روشن و خاکستری هستند. 

این مخازن پلاستیکی فاضلاب با خیال راحت طیف گسترده ای از دما و شرایط آب و هوایی را تحمل خواهند کرد. این ویژگی ها عمر مفید طولانی به مخازن داده اند.

قیمت سپتیک تانک پلی اتیلن

محاسبه قیمت مخزن سپتیک با توجه به ابعاد آن، موارد استفاده، درجه ی آلودگی مواد ورودی به سیستم، قطر لوله ها و وزن مخازن و مطابق با استانداردهای این محصول انجام می شود. 

لیست قیمت مخازن سپتیک و همچنین قیمت سپتیک تانک های پلی اتیلن با در نظر گرفتن هزینه تولید و تحویل درب کارخانه و بر اساس قیمت مواد اولیه محاسبه می شود.

ابعاد مخزن سپتیک

ابعاد سپتیک تانک ها متغیر است و در حجم های مختلف قابل تولید است. البته این شرط هم قابل توجه است که مخازن سپتیک طبق فرمول مربوطه نمی توانند کمتر از ۵/۴ متر مکعب باشند.

مخازن سپتیک زیر زمینی در اندازه های مختلف از ۷۵۰ لیتر تا ۶۰۰۰ لیتر در دسترس هستند. احتمالا یک ورودی و خروجی با به مخازنی با اندازه ۷۵۰ لیتر تا ۲۰۰۰ گالن اضافه شود.

معمولاً ورودی و خروجی ۴ اینچی یک ویژگی استاندارد در مخازن به اندازه ۳۰۰۰ لیتر تا ۶۰۰۰ لیتر است و هر مخزن فاضلاب پلاستیکی دارای یک درب است.

ابعاد سپتیک تانک پلی اتیلن

محاسبه ظرفیت مخزن سپتیک

از سپتیک تانک معمولاً برای جمع آوری فاضلاب بهداشتی استفاده می شود. طبق استانداردهای موجود، ظرفیت سپتیک تانک برابر با میزان تولید فاضلاب در روز در نظر گرفته می شود. 

بنابراین، برای تعیین ظرفیت مورد نیاز، ابتدا لازم است مقدار فاضلاب تولید شده روزانه محاسبه شود. میزان فاضلاب بهداشتی معمولاً به تعداد افراد تحت پوشش بستگی دارد.

جدول زیر مقدار فاضلاب تولید شده در هر فرد در شرایط مختلف را نشان می دهد:

مورد بررسی

واحد

مقدار بر حسب لیتر بر روز

واحدهای مسکونی شهری

هر شخص

۸۰-۱۵۰

ویلاهای تفریحی

هر شخص

۱۲۰-۲۰۰

ساختمان های اداری

۸ ساعت فعالیت

۳۰-۶۰

۲۴ ساعت فعالیت

۷۰-۱۰۰

کارخانه ها و کارگاه های صنعتی

۸ ساعت فعالیت

۴۰-۷۰

۸ ساعت فعالیت (حمام موجود است)

۹۰-۱۲۰

کارگاه های ساختمانی

۸ ساعت فعالیت

۴۰-۸۰

۲۴ ساعت فعالیت

۸۰-۱۲۰

بنابراین، برای محاسبه ظرفیت، سرانه افراد طبق جدول فوق محاسبه می شود. تعداد بدست آمده برابر است با حداقل ظرفیت مورد نیاز سپتیک تانک. 

برای شفافیت بیشتر موضوع، مثال­های زیر را در نظر بگیرید. مثال ۱: ما می خواهیم ظرفیت سپتیک تانک پلی اتیلن مورد نیاز برای فاضلاب بهداشتی تولیدی از یک کارخانه را محاسبه کنیم. این کارخانه در دو شیفت کار می کند که در مجموع ۱۵۰ کارگر و پرسنل اداری در شیفت اول و در شیفت دوم ۸۰ کارگر فعالیت می کنند.

طبق ردیف ۴ جدول فوق ، سرانه تولید فاضلاب هر کارگر در هر شیفت به طور متوسط ۵۰ لیتر است. کل کارکنان ۲۳۰ نفر هستند؛ بنابراین ظرفیت مورد نیاز محصول برابر با حاصل ضرب ۲۳۰ در ۵۰ است که معادل ۱۱۵۰۰ لیتر می باشد. 

با توجه به ظرفیت های استاندارد در این مثال، استفاده از مخزن سپتیک ۱۲ متر مکعبی برای این مورد توصیه می شود.

قیمت سپتیک تانک پلی اتیلن

تعمیر و نگهداری مخزن سپتیک

برای کارکرد بهتر سپتیک تانک، باید نکات زیر را رعایت کنید:

۱- هیچ فاصله زمانی خاصی برای تخلیه سپتیک تانک پلی اتیلن قابل ارائه نیست؛ زیرا این امر به شرایط کار سپتیک و مقدار فاضلاب خام بستگی دارد. 

اما به طور کلی، اگر ظرفیت سپتیک تانک پلی اتیلن به طور دقیق محاسبه شود و بتواند فاضلاب را به سیستم اصلی جمع آوری فاضلاب انتقال دهد، این فاصله ممکن است بیش از یک سال طول بکشد. در طول عملیات و کار با مخزن نباید هیچ ماده ضدعفونی کننده ای تمیز شود. زیرا باکتری ها را از بین می برد.

۲- تخلیه و تمیز کردن مخزن توسط پمپ انجام می شود. البته امکان حذف فاضلاب و لجن موجود به صورت دستی نیز وجود دارد.

۳- هنگام تخلیه، نباید تمام مواد لجنی باقی مانده را بیرون بکشید؛ زیرا این کار غیرضروری است و علاوه بر این، وجود برخی از مواد لجن به جا مانده از مواد آلی که حاوی باکتری های مفید هستند، در مخزن مورد نیاز است. البته، مواد ریز و مواد غیر قابل تفکیک باید تخلیه و خارج شوند.

منبع: parsethylene-kish

پترویار مشاوره و فروش محصولات و خدمات صنعتی

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

محبوب‌ترین پست‌ها

استفاده از روش تصفیه آب RO یا همان اسمز معکوس یکی از پرطرفدارترین دستگاه ها در حوزه ی تصفیه ی آب و فاضلاب می…
فیلتر شنی فایبرگلاس یکی از پرکاربرد ترین فیلتر ها هستند که در ادامه توضیحات مختصری درباره ی آن داده می شود. نحوه عملکرد فیلتر…
سختی گیر رزینی آب یکی از پر مصرف ترین وسایل در حوزه ی تصفیه آب می باشد که وجود آن در صورت سختی آب…