فهرست مطالب

در این مقاله سعی کردیم در رابطه با شرکت های سازنده پکیج تصفیه فاضلاب در ایران صحبت کنیم. پس با ما همراه باشید.

پکیج تصفیه فاضلاب چیست؟

پکیج های تصفیه فاضلاب تاسیسات از پیش ساخته شده ای هستند که توسط شرکت های سازنده پکیج تصفیه فاضلاب مههندسی شده و برای تصفیه فاضلاب در محیط های کوچک یا موارد شخصی مورد استفاده قرار می گیرند. 

متداول ترین انواع پکیج های تصفیه فاضلاب شامل بخش های: هوادهی طولانی، محفظه ی کلرزنی، حوضچه ته نشینی، و قسمت مربوط به فرآیندهای فیزیکی یا شیمیایی می باشد. 

قیمت این پکیج ها وابسته به عوامل مختلفی است که کارایی های متنوعی را در این پکیج ها پدید می آورند. این قیمت ها برای شرکت های سازنده پکیج تصفیه فاضلاب فرق دارد.

همچنین هزینه های مخصوص به هر حوزه متفاوت است و به طور کلی به میزان جریان، مشخصات فاضلاب ورودی، کیفیت آب خروجی مورد نظر، تجهیزات اضافی مورد نیاز، تجهیزات انتقال مواد جامد و … بستگی دارد.

مانند آب حاصل بارش، از فاضلاب تصفیه شده می توان برای اهداف کم اهمیت در ساختمان استفاده کرد. آب تصفیه شده را می توان در مخازن نگهداری کرد. از آنجا که ورودی آب تصفیه شده همانند ورودی فاضلاب به پکیج نسبتاً ثابت است، حجم ثابت مخزن مشکل ساز نیست.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با انواع پکیج تصفیه فاضلاب و ارائه ی آن توسط پترویار می توانید به مقاله ی زیر مراجعه کنید.

مطلب مرتبط: پکیج تصفیه فاضلاب

انواع پکیج تصفیه فاضلاب

کاربری های مختلف پکیج تصفیه فاضلاب

در ادامه با کاربرد پکیج های تصفیه فاضلاب در حوزه های مختلف آشنا می شویم.

پکیج تصفیه فاضلاب کشتاگاه

صنعت فرآوری گوشت یکی از بزرگترین مصرف کنندگان آب شیرین مورد استفاده در صنایع کشاورزی و دامداری در سراسر جهان است. کارخانه های فرآوری گوشت به دلیل فرآیند کشتار و تمیز کردن تأسیسات مرتبط با آن، مقدار زیادی فاضلاب کشتارگاه تولید می کنند . نیاز به استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب کشتارگاه است. 

موردی که کار را برای شرکت های تولید کننده پکیج تصفیه فاضلاب سخت می کند این است که این فاضلاب ها به این دلیل که حاوی مقادیر زیاد مواد آلی هستند، برای تخلیه پایدار و ایمن در محیط نیاز به مقدار قابل توجهی از فرآیند های تصفیه دارند. بنابراین، تصفیه و دفع کامل و اصولی این نوع فاضلاب یک امر ضروری برای حفظ بهداشت عمومی است.

تجارت محصولات حیوانی منجر به تولید حجم زیادی فاضلاب کشتارگاهی می شود. اگرچه محیط زیست می تواند مقدار معینی از آلاینده ها را از طریق فرایندهای تخریبی طبیعی کنترل کند، اما با افزایش غلظت این فاضلاب ها، مکانیسم ها بیش از حد سنگین می شوند که سبب ایجاد مشکلات آلودگی محیطی می شود. 

تخلیه ی فاضلاب خام با کاهش اکسیژن محلول، می تواند منجر به مرگ حیوانات آبزی شود و  بر کیفیت آب تأثیر می گذارد. علاوه بر این ، عناصر معدنی درشت مانند نیتروژن و فسفر، ممکن است باعث رشد بیش از حد جلبک ها و پوسیدگی های بعدی می شود.

از این رو شرکت های سازنده ی پکیج تصفیه فاضلاب از روش های جدیدی برای این گونه از فاضلاب ها استفاده می کنند.

اجرای فرآیندهای ترکیبی از نظر عملیاتی و اقتصادی برای تصفیه فاضلاب های کشتارگاهی مفید است؛ زیرا مزایای فن آوری های مختلف برای تصفیه فاضلاب های صنعتی با اثرگذاری زیاد را ترکیب می کند. 

سیستم های ترکیبی به عنوان یک راه حل مقرون به صرفه برای تصفیه فاضلاب های کشتارگاهی با بازده حذف بیش از ۹۵% مواد آلی و مواد معدنی در شرایط عملیاتی مطلوب شناخته شده اند. 

در نتیجه، شرکت های سازنده پکیج تصفیه فاضلاب استفاده از فرآیندهای ترکیبی به عنوان جایگزین روش های مرسوم، به روشی مقرون به صرفه برای تصفیه پساب های فرآوری گوشت تبدیل شده است تا مطابق با مقررات جاری قابل اجرا در سراسر جهان باشد.

پکیج تصفیه فاضلاب کشتارگاه

پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

تصفیه فاضلاب صنعتی فرآیند مدیریت و تصفیه فاضلاب ناشی از کاربردهای صنعتی است. در فاضلاب صنعتی غلظت BOD و COD می تواند به مراتب بیشتر از فاضلاب های خانگی باشد و لزوم استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی را بیشتر می کند.

تولید آهن از سنگ معدن آن، واکنش های شدیدی را در کوره ها ایجاد می کند. آب هایی که به عنوان خنک کننده در این کوره ها استفاده می شوند، به طور حتم با محصولات جانبی به خصوص آمونیاک و سیانور آلوده می شوند. 

تولید کک از زغال سنگ در کارخانه های کک سازی  نیز به خنک سازی توسط آب و استفاده از آب در جداسازی محصولات جانبی نیاز دارد. آلودگی جریان های آب خروجی شامل محصولات گازدهی مانند بنزن، نفتالین، آنتراسن، سیانید، فنل ها و …. همراه با طیف وسیعی از ترکیبات آلی پیچیده تر است که در مجموع به عنوان هیدروکربن های معطر چند حلقه ای شناخته می شوند.

تبدیل آهن یا فولاد به ورق، سیم یا میله به تبدیل های مکانیکی گرم و سرد نیاز دارد که به طور مداوم از آب به عنوان روان کننده و خنک کننده استفاده می شود. آلاینده های این صنعت شامل روغن های هیدرولیک، ذرات معلق و … هستند. 

تصفیه نهایی محصولات آهن و فولاد قبل از فروش برای از بین بردن زنگ زدگی و آماده سازی سطح برای قلع یا کروم یا سایر تیمارهای سطح مانند گالوانیزه یا رنگ آمیزی در اسیدهای معدنی قوی قرار می گیرند. دو اسیدی که معمولاً استفاده می شوند اسید کلریدریک و اسید سولفوریک هستند. 

فاضلاب خروجی شامل آب شستشوی اسید همراه با اسید زباله است. بسیاری از فاضلاب های صنعت فولاد توسط روغن هیدرولیک یا روغن محلول نیز آلوده می شوند.

بسیاری از روغن ها را می توان با استفاده از دستگاه های جداسازی از سطح از سطح آب های خروجی بازیابی کرد. یک روش قابل اعتماد و ارزان برای حذف روغن، گریس و سایر هیدروکربن ها از آب، همین روش است که می تواند آب را به سطح خلوص مطلوبی برساند.

اسیدها و مواد قلیایی معمولاً در شرایط کنترل شده خنثی می شوند. خنثی سازی غالباً رسوبی ایجاد می کند که ممکن است سمی نیز باشد و به تصفیه و دفع صحیح نیاز دارد. در برخی موارد گازهایی نیز ممکن است تولید شود که باید تصفیه شوند.

پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی

فاضلاب تولید شده از بیمارستان ها حاوی بقایای دارویی، عوامل بیماری زا، مواد شیمیایی، رادیونوکلئید و سایر مواد مضر است. برخی از مواد خطرناک فاضلاب بیمارستانی ممکن است وضعیتی خطرناک داشته باشند و باید بر این اساس تصفیه شوند در حالی که برخی دیگر خصوصیاتی مشابه فاضلاب خانگی دارند.

این زباله های بیمارستانی به شرح زیر تقسیم بندی می شوند:

۱- آب سیاه که عمدتا حاوی مواد مدفوع و ادرار است.

۲- آب خاکستری (سولاژ) که حاوی بقایای حاصل از شستشو، استحمام، فرایندهای آزمایشگاهی، خشکشویی و سایر فرآیندهای فنی مانند آب خنک کننده یا شستشوی فیلم های اشعه X است که به طور بالقوه سمی هستند.

۳- آب باران که شامل باران جمع شده از پشت بام ها، محوطه ها، حیاط ها و سطوح آسفالته، آب مورد استفاده برای آبیاری محوطه بیمارستان، شستشوی توالت و سایر اهداف شستشوی عمومی است که ممکن است در اثر تخلیه و جریان های آب و به دلیل شارژ مجدد آب های زیرزمینی از بین برود.

شرکت های سازنده پکیج تصفیه فاضلاب در اکثر کشورها از جمله یونان، ایران، تایوان، کره، عربستان سعودی، هند، نپال و … مطالعات بسیار کمی برای تصفیه فاضلاب های بیمارستانی انجام شده است. 

کشورهایی مانند چین و ژاپن میزان بالایی از اپیدمی بیماری های روده ای و سرطانی را تجربه کردند؛ بنابراین قبل از تخلیه در سیستم فاضلاب شهری، پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی در محل برای جلوگیری از شیوع بیماری های بیماری زا را به کار گرفتند.

پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی

پکیج تصفیه فاضلاب خانگی

فاضلاب خانگی وارد مخزن سپتیک تانک می شود که مواد جامد را از مایعات جدا می کند. مواد جامد در مخزن سپتیک نگه داشته می شوند و مایعات به محل تصفیه نهایی و سپس خاک منتقل می شوند. 

مخزن سپتیک یک “راکتور بیولوژیکی” است که در آن میکروارگانیسم ها مواد آلی موجود در فاضلاب را به مایعات، گازها و مواد جامد تجزیه می کنند. گازها از طریق دریچه هایی در پشت خانه خارج می شوند.

جامدات هم از کف و هم از لجن تشکیل شده اند. جرم بعضی از آن ها سبک تر از آب است و در مخزن سپتیک روی سطج شناور است. بعضی دیگر از قطعات جامد سنگین تر از آب هستند و در ته مخزن فرو می روند.

پنج قسمت سیستم دفع فاضلاب که توسط شرکت های سازنده پکیج تصفیه فاضلاب ارائه می شوند عبارتند از:

  • لوله کشی خانه
  • خط فاضلاب از خانه به مخزن سپتیک تانک
  • سپتیک تانک
  • لوله فاضلاب خروجی مخزن سپتیک
  • واحد تصفیه نهایی 
 

که ممکن است یک واحد جذبی در خاک یا تالاب باشد.

پترویار معرفی کننده تجهیزات صنعتی

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

محبوب‌ترین پست‌ها

استفاده از روش تصفیه آب RO یا همان اسمز معکوس یکی از پرطرفدارترین دستگاه ها در حوزه ی تصفیه ی آب و فاضلاب می…
فیلتر شنی فایبرگلاس یکی از پرکاربرد ترین فیلتر ها هستند که در ادامه توضیحات مختصری درباره ی آن داده می شود. نحوه عملکرد فیلتر…
سختی گیر رزینی آب یکی از پر مصرف ترین وسایل در حوزه ی تصفیه آب می باشد که وجود آن در صورت سختی آب…