فهرست مطالب

چربی گیر ها در جنس و انواع مختلفی تولید می شوند و هرکدام کاربرد خاصی دارند از جمله چربی گیر آشپزخانه و رستوران که در این مقاله اطلاعات جامعی از این دستگاه ها به شما می دهیم.

چربی گیر چیست؟

چربی گیر مخزنی است که فاضلاب حاوی انواع مختلف چربی ها، قبل از ورود به سیستم تصفیه، در آن جریان می یابند. این مخزن برای جمع آوری و نگه داری چربی ها و خروج آب نسبتا زلال طراحی شده است. چربی گیر ها در طیف گسترده ای از محیط ها مورد استفاده قرار می گیرند که عبارتند از:

کاربرد چربی گیر

نحوه ی کار چربی گیر آشپزخانه

چربی گیر ها بر این اساس که چگالی چربی های حیوانی و روغن های گیاهی (گریس ها) ۱۰ تا ۱۵ درصد نسبت به آب کمتر است و در نتیجه چربی ها و روغن ها در بالای آب شناور می شوند، کار می کنند. همچنین باید توجه داشت که این چربی ها با آب مخلوط نمی شود.

وقتی فاضلاب وارد چربی گیر آشپزخانه می شود، میزان جریان به اندازه کافی کاهش می یابد؛ بنابراین به فاضلاب زمان کافی داده می شود تا دمای آن به مقدار لازم کاهش یافته و به ۳ لایه ی جدا تقسیم شود. 

گریس در داخل جداساز به قسمت بالا می رود و در آنجا جمع می شود. جامدات در لایه ی پایینی قرار می گیرند و آب شفاف جداشده و از طریق یک خروجی از زیر مخزن خارج می شود. 

در بسیاری از چربی گیر ها، صافی هایی نیز برای جمع آوری بقایای مواد جامد وجود دارد که باعث کاهش مقدار جامدات ته نشین شده در مخزن می شود.

با گذشت زمان، مواد جامد و چربی روی هم جمع می شوند و اگر آنها به مدت زمان زیادی باقی بمانند، می توانند از طریق خروجی شروع به خارج شدن کنند. به همین دلیل چربی گیر باید به طور منظم تمیز شود و این مواد پمپ شده و خارج شوند.

زمان بین تمیز کردن چربی گیر و پمپاژ مواد اضافی، به مقدار فاضلاب تولیدی و اندازه روغن و چربی ورودی به سیستم بستگی دارد؛ اما معمولاً این کار هر ۲ تا ۴ هفته لازم است. 

با افزودن یک سری مواد تصفیه کننده بیولوژیکی به سیستم برای تصفیه گریس، این دوره زمانی می تواند تا ۸ هفته هم طول بکشد. این محلول ترکیبی از باکتریهای غیر بیماری زا با مواد مغذی و آنزیم های مختلف برای تجزیه چربی ها است و به عملکرد چربی گیر کمک می کند. 

این فرآیند معمولاً دوزینگ (Dosing) نامیده می شود. همچنین می توان این کار را در مرحله خروجی به عنوان روش دیگری برای جلوگیری از تجمع چربی ها در لوله های داخلی اجرا نیز کرد.

نحوه ی کار چربی گیر

انواع مختلف چربی گیرها از نظر ساخت

۳ نوع اصلی چربی گیر وجود دارد: هیدرو مکانیک منفعل (دستی)، اتوماتیک و گرانشی.

چربی گیرهای هیدرومکانیکی (دستی) منفعل

سیستم های غیرفعال و سنتی یکی از رایج ترین سیستم هایی است که در موسسات کوچک و آشپزخانه ها استفاده می شود. زیرا این سیستم ها به کمترین هزینه جهت سرمایه گذاری اولیه برای تهیه مواد مورد نیاز و دستگاه در سایز های مختلف احتیاج دارند. 

طرح های چربی گیر های دستی به سال ۱۸۸۵ و اولین اختراع ثبت شده در ایالات متحده بر می گردد. حتی امروزه چربی گیر ها از همان طراحی عملیاتی مشابه مدل ۱۸۸۵ استفاده می کنند. این چربی گیر ها معمولاً از پلی اتیلن یا استیل ضد زنگ ساخته می شوند و باید به صورت دستی و منظم تمیز شوند.

چربی گیرهای خودکار (اتوماتیک)

سیستم های خودکار که به آنها AGRU (واحدهای خودکار حذف چربی) نیز گفته می شود، از برخی از اصول اصلی و اولیه ی سیستم های سنتی استفاده می کنند اما چربی ها را به طور خودکار بر اساس یک برنامه زمان بندی شده حرارت داده و از بین می برند. 

سپس فاضلاب بدون چربی به یک محفظه ی جمع کننده منتقل می شود تا به راحتی خارج و بازیافت شود. برنامه زمان بندی شده بر اساس مقدار فاضلاب تولید شده است و به این معنی است که اپراتورها نیازی به اندازه گیری یا بررسی سطح چربی ندارند.

دقیقاً مانند سیستم های سنتی، چربی گیر های خودکار هم در انواع مختلفی برای تأمین طیف وسیعی از نیازها در دسترس هستند. البته طبیعتاً به هزینه اولیه سرمایه گذاری بالاتری نیاز دارند، اما از کارآیی بالاتری برخوردار هستند و هزینه های طولانی مدت اجرا و سرویس دهی آنها کمتر است.

چربی گیرهای گرانشی

سیستم های گرانشی معمولاً مخازن بزرگی در زمین هستند که از بتن، صفحات فایبرگلاس یا فولاد ساخته می شوند. آنها نیز به روشی مشابه روش هیدرومکانیکی منفعل کار می کنند، اما ظرفیت بسیار بیشتری دارند و برای کاربردهایی با جریان های بالا بهتر هستند.

چربی گیر های گرانشی باید به صورت برنامه ریزی شده و توسط یک شرکت خدماتی متخصص در مدیریت چربی تمیز و چربی های داخلشان پمپاژ شوند.

انواع چربی گیر

راه اندازی، استفاده و نگهداری چربی گیر در رستوران ها

چربی گیر آشپزخانه و رستوران به طور ایده آل مستقیماً بین سیفون سینک ظرفشویی و شبکه فاضلاب عمومی متصل می شود. به این چربی گیر ها، چربی گیر زیر سینکی هم می گویند.

همچنین مجموعه ای از لوازم جانبی با چربی گیر تهیه می شود و درنتیجه مدنظر داشتن ۳۰ سانتی متر فضای اضافی برای نصب ضروری است. با توجه به نیاز رستوران و فضای موجود از نظر ارتفاعی، می توانید پایه هایی را زیر مخزن قرار دهید تا امکان پاکسازی زیر مخزن چربی گیر زیر سینکی فراهم شود. 

به طور کلی دو دریچه فقط برای تخلیه چربی و تمیز کردن مخزن چربی گیر آشپزخانه باز می شوند و سپس دوباره بسته می شوند. معمولاً چربی گیر رستوران از جنس استیل ساخته شده و بسیار مقاوم و با دوام طولانی است.

استاندار چربی گیر

اندازه و استاندارد چربی گیر

مهمترین نکته در مورد چربی گیر اندازه آن است که با درجه بندی برحسب حداکثر جریان مجاز در دقیقه گره خورده است. چربی گیر های هیدرومکانیکی معمولاً می توانند تا ۱۰۰ گرم در دقیقه جریان داشته باشند. 

هر مقداری بیش از این، بهتر است توسط چربی گیر های گرانشی کنترل شود. اما سوال مهم این است که چطور می توان جریان و اندازه مناسب مخزن را تعیین کرد؟ چند روش کلی برای این کار وجود دارد:

برخی از تولیدکنندگان نمودارهایی در دسترس دارند که جریان را بر اساس قطر لوله برای چربی گیر های خود ذکر کرده اند، این نمودارها کار تقریباً ساده می سازد به شرط اینکه بدانید به کدام نوع چربی گیر و به چه اندازه ی لوله ای برای تخلیه خروجی نیاز دارید.

سرانجام، باید با پر کردن مخزن به میزان سه چهارم و تعیین زمان لازم برای تخلیه کامل مخزن، میزان جریان را تعیین کنید.

برای اطمینان از اینکه چربی گیر صحیحی برای رفع نیازهای خود دارید، باید با سازنده و مهندس شرکت مشورت کنید تا اطلاعات لازم و کافی را در اختیار شما قرار دهند. 

اگر مخزن خیلی کوچک باشد، به چربی ها اجازه می دهد آزادانه از آنجا عبور کند؛ مگر اینکه مخزن به طور مداوم تمیز شود. اگر مخزن شما بیش از حد بزرگ باشد، شما خطر ایجاد اسید سولفوریک در مخزن را دارید که می تواند به قسمت های پایین دست آسیب برساند. 

همچنین برای هزینه های نگهداری و تمیز کردن مخزن مجبور هستید بیش از آنچه لازم است هزینه پرداخت کنید. علاوه بر اندازه، موارد خاصی نیز وجود دارد؛ به عنوان مثال چربی های گیاهی برای جدا شدن به زمان بیشتری نسبت به چربی های حیوانی نیاز دارند.

چربی گیر پلی اتیلنی

انواع جنس های چربی گیر

در ادامه در رابطه با انواع جنس های موجود چربی گیر ها که شمال استیل، پلی اتیلن و فایبرگلاس است صحبت می کنیم.

چربی گیر های استیل ضد زنگ

راه یافتن آب حاوی مواد جامد و چربی، روغن و گریس به سیستم فاضلاب می تواند باعث انسداد شدید در لوله ها، ایجاد بوی بد در سیستم و مشکلات عدیده ی بهداشتی شود. 

چربی گیر های فولادی منحصر به فرد برای جدا کردن ضایعات جامد به طور موثر و تمیز نگه داشتن لوله ها طراحی شده اند. این سیستم با استفاده از دیافراگم های داخلی خود از عبور چربی ها و ورود آن ها به لوله های تخلیه جلوگیری می کند.

فواید این چربی گیر ها عبارتند از:

چربی گیر استیل

چربی گیر های پلی اتیلن

اکنون بسیاری از مناطق به استفاده از چربی گیر در هر شرایط تجاری احتیاج دارند. چربی گیر ها با دوام، سبک و ضد نشت هستند، کار با آنها آسان است و به راحتی نصب می شوند. 

از بسیاری جهات، پلی اتیلن نسبت به فلز، فایبرگلاس یا مواد مخصوص پردازش که به عنوان مانعی برای خوردگی معرفی می شوند، برتر است. 

چربی گیر های پلی اتیلن شامل یک سطح کاملاً یکپارچه هستند که باعث عدم خوردگی تراشه ها، پوسته مخزن یا صافی می شود.

ویژگی های این چربی گیر ها عبارت اند از:

مخزن ساخته شده بدون درز و نشت، ساخته شده با مواد با کیفیت بالا که سفتی و مقاومت بیشتری در برابر ضربه فراهم می کند.

سبک، آسان برای نصب، در عین حال با دوام و محکم برای مقاومت در برابر سخت ترین برنامه های صنعت لوله کشی.

سطح صاف و نچسب باعث جلوگیری از تجمع باکتری ها شده و امکان تمیز کردن راحت و کامل را فراهم می کند.

چربی گیر های فایبر گلاس

این چربی گیر ها به دلیل هزینه ای که در ساخت بدنه دارند در ایران کمتر استفاده می شوند.

پترویار معرفی کننده ی تجهیزات صنعتی

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

محبوب‌ترین پست‌ها

استفاده از روش تصفیه آب RO یا همان اسمز معکوس یکی از پرطرفدارترین دستگاه ها در حوزه ی تصفیه ی آب و فاضلاب می…
فیلتر شنی فایبرگلاس یکی از پرکاربرد ترین فیلتر ها هستند که در ادامه توضیحات مختصری درباره ی آن داده می شود. نحوه عملکرد فیلتر…
سختی گیر رزینی آب یکی از پر مصرف ترین وسایل در حوزه ی تصفیه آب می باشد که وجود آن در صورت سختی آب…